KRD – co to jest i jak działa?

Rozwój biznesu
Dodane: 21 kwietnia 2021

Krajowy Rejestr Długów – bo tak brzmi rozwinięcie skrótu KRD – to platforma wymiany informacji gospodarczej, która przechowuje, przetwarza i udostępnia dane świadczące o kondycji finansowej zarówno osób fizycznych, jak i firm.

 

 

KRD a BIG

Aby uniknąć niejasności, warto już na wstępie wyjaśnić, że Krajowy Rejestr Długów to w rzeczywistości baza danych należąca do jednego z pięciu Biur Informacji Gospodarczej funkcjonujących w Polsce, będąca przy tym najstarszą z nich – działa bowiem nieprzerwanie od 2003 roku.

Ważne!


W Polsce działa pięć BIG-ów:

 

Dowiedz się więcej o BIG-ach działających w Polsce – przeczytaj nasz artykuł!

Działalność KRD opiera się na kilku elementach: przyjmowaniu informacji na temat konsumentów i przedsiębiorstw, sprawdzaniu wiarygodności finansowej zgłoszonych podmiotów, monitorowania kontrahentów oraz udostępniania raportów finansowych.

 

Jak dane o osobach i firmach trafiają do KRD?

Konsumenci i firmy zalegający z płatnościami mogą trafić do Krajowego Rejestru Długów, ale nie dzieje się to automatycznie – aby w bazie KRD pojawił się wpis na temat podmiotu, musi zostać zgłoszony przez wierzyciela lub firmę windykacyjną.

Zanim jednak to nastąpi, muszą zajść konkretne okoliczności.

KRD – rejestracja konsumenta:

KRD – zgłoszenie firmy

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorstwo, proces zgłoszenia co do zasady pozostaje niezmieniony – pojawiają się jedynie dwie różnice:

 
 
Sprawdź także!
Jak wyczyścić historię w BIK Przedsiębiorcy?
Weryfikacja kontrahenta na potrzeby VAT
 

Krajowy Rejestr Długów – raporty

Wygenerowanie raportu w Krajowym Rejestrze Długów to dobry sposób na upewnienie się, czy przypadkiem nie widnieją w nim dane nasze lub naszej firmy. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli w niedalekiej przyszłości planujemy uzyskanie kredytu lub pożyczki. Możemy być pewni, że nawet jeżeli sami nie skorzystamy z możliwości, jakie oferuje krajowy rejestr dłużników, zrobi to z pewnością nasz potencjalny kredytodawca.

Warto upewnić się, czy ktoś zgłosił wpis do KRD na nasz temat, zanim zdecydujemy się uruchomić procedurę kredytową – będziemy mogli odpowiednio zareagować, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie potrzebnych środków.

Ważne!


Zdarza się, że osoby lub firmy trafiają na wpisy do KRD informujące o rzekomo niespłaconym długu, mimo że terminowo spłacają wszystkie należności. Może się to wiązać z wyłudzeniem kredytu na nasze dane – również dlatego warto zdecydować się na przykład na sprawdzenie jednorazowe w KRD.

To szczególnie ważne, gdyż liczba prób wyłudzeń kredytów z roku na rok zwiększa się. Dla przykładu: w pierwszej połowie 2020 roku podjęto ponad 3000 takich prób (o 800 więcej niż rok wcześniej) na łączną kwotę 125 mln zł.

 

Jak sprawdzić KRD?

Najpierw odwiedzamy stronę internetową krd.pl, a następnie wybieramy odpowiednią ofertę – dla konsumentów lub dla biznesu.

KRD – sprawdzanie konsumenta

Kliknięcie przycisku „Oferta dla konsumentów” przeniesie użytkownika na podstronę, w której centralne miejsce zajmuje informacja o partnerstwie KRD z inicjatywą Chroń PESEL.

Uwaga!


W tym kroku łatwo się zniechęcić, ponieważ kliknięcie w przycisk „Dowiedz się więcej”, który jest widoczny od razu, spowoduje przeniesienie użytkownika na stronę chronpesel.pl, na której otrzymamy informację o konieczności zapłacenia niemałego abonamentu za skorzystanie z usługi sprawdzenia siebie w KRD. Istnieje jednak sposób na to, by sprawdzić się w KRD za darmo.

Ważne!


Każdy użytkownik KRD może sprawdzić informacje na swój temat bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Ponadto, również raz na 6 miesięcy, może sprawdzić listę podmiotów, które kierowały do KRD zapytania na temat użytkownika.

 

W tym celu należy wykonać tych kilka kroków:

  1. Przewiń stronę nieco niżej i wybierz interesującą Cię opcję: „Sprawdzenie siebie w KRD BIG SA” lub „Sprawdzenie rejestru zapytań o siebie w KRD BIG SA”
  2. Następnie znajdziesz się na stronie, na której po raz kolejny reklamuje się inicjatywa „Chroń PESEL”. Przewiń stronę prawie na sam dół, aż zobaczysz niebieski banner zatytułowany „Informacja o ustawowym sprawdzeniu siebie i rejestru zapytań 1 raz na 6 miesięcy”.
  3. Kliknij w podkreślone słowa „serwisie transakcyjnym”, dzięki czemu założysz konto w KRD w trzech krokach.

Ważne!


Jeżeli zakładamy nowe konto w Krajowym Rejestrze Długów, będziemy musieli podać dane osobowe, a następnie je zweryfikować za pomocą przelewu na kwotę 1 zł (najszybszy sposób) lub skanu dowodu osobistego (w tym przypadku procedura może trwać dłużej, ponieważ dokument musi zostać rozpatrzony ręcznie, zaś przelew weryfikuje się automatycznie).

  1. Zaloguj się na nowe konto i kliknij „Sprawdź mój PESEL” – system wygeneruje raport, który od tej pory znajdziesz w zakładce „Raporty” na koncie użytkownika.

KRD – sprawdzanie firm

Jeżeli z poziomu strony głównej KRD wybraliśmy opcję „Oferta dla firm”, możemy skorzystać z różnego rodzaju rozwiązań przygotowanych specjalnie dla klientów biznesowych. Warto szczególną uwagę zwrócić na pozycje: dopisywanie dłużnika do KRD, sprawdzanie firm, monitorowanie firm oraz bezpieczeństwo Twojej firmy.

Ważne!


Jeżeli należność zostanie uregulowana, wierzyciel ma obowiązek zgłosić ten fakt w KRD i złożyć wniosek o usunięcie informacji o długu z rejestru w terminie 14 dni od momentu spłaty. Jeżeli kontrahent nie zapłacił całości należnej kwoty, a jedynie jej umówioną część, również w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie aktualizacji danych, tak aby w KRD znajdowały się informacje odpowiadające stanowi faktycznemu.

 

Jak długo widnieje wpis w Krajowym Rejestrze Długów?

Nie jest tajemnicą, że najlepszy sposób na usunięcie wpisu z KRD to spłacenie wszelkich zaciągniętych długów. Jeżeli jednak tego nie zrobimy, pamiętajmy, że wpis na temat dłużnika w KRD może zostać usunięty dopiero w terminie 3 lat od ostatniej aktualizacji danych, nie później niż po upływie 10 lat od dnia zgłoszenia wpisu w KRD przez wierzyciela.

 
 
Czytaj także:
Skuteczna windykacja należności, czyli jak odzyskać długi
Nie zawsze można sprzedać dług czyli konsekwencje zakazu cesji
Monit – co to jest i kiedy można go otrzymać?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Przychód i dochód - definicje i różnice

Przychód a dochód – poznaj definicje i różnice

Przychód i dochód to pojęcia, które powinien znać każdy z nas, niezależnie od tego, czy prowadzi własną firmę. Dowiedz się o nich więcej!

Czytaj więcej
Czym jest kompensata faktury

Kompensata faktury – co oznacza i kiedy jest możliwa?

Kompensata jest to sposób na rozliczenie wzajemnych transakcji kontrahentów, zarówno zobowiązań jak i należności w formie bezgotówkowej.

Czytaj więcej
gdzie i jak sprawdzić czy dług jest przedawniony

Przedawnienie długu – gdzie i jak je sprawdzić?

Przedawnienie ma miejsce, gdy dłużnik nie ma już prawnego obowiązku, by spłacić zadłużenie. Dowiedz się więcej!

Czytaj więcej