Zamów niezbędny produkt lub usługę u ulubionego dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Zamów produkt lub usługę u dostawcy.

Z nami możesz odroczyć dowolną płatność lub rozłożyć ją na raty w trybie ekspresowym!

Wystawiasz faktury stałym klientom? Nie czekaj na gotówkę!

Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Wystawiasz faktury stałym klientom?

Nie czekaj na gotówkę! Weź faktoring online z ubezpieczeniem GRATIS.

Szybka gotówka z wystawionej faktury? Z nami to możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Szybka gotówka z faktury? To możliwe!

Ekspresowe finansowanie pojedynczych faktur nawet do 250 tys. zł.

Jak wyczyścić historię w BIK Przedsiębiorcy?

Dodane: 31 marca 2021

Przedsiębiorcom zdarzają się kredyty, których spłata okazuje się o wiele trudniejsza, niż się z początku wydawało – z bardzo różnych powodów. Jeżeli doszło do opóźnienia spłaty zobowiązania, ślady problemów z uregulowaniem rat prawdopodobnie pozostaną w BIK – i to na długie lata. Wiedzą o tym firmy, które radzą, jak wyczyścić BIK, a nawet twierdzą, że znają sposób na to, jak usunąć zapytania z BIK. W rzeczywistości „usługa” ta, wyceniana często na kwoty rzędu kilkuset złotych, nie ma szans powodzenia, a na zwrot zapłaconych pieniędzy nie ma co liczyć. Odpowiedź na postawione w tytule artykułu pytanie nie jest jednak tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać po lekturze wstępu. A zatem: jak wyczyścić historię w BIK, o ile w ogóle jest to możliwe?
 

Spis treści:

 

Tylko w trzech przypadkach

Zamiast poszukiwać usług o wątpliwej szansie powodzenia, skupmy się na tym, jakie są realne możliwości, by przedsiębiorcy mogli usunąć się z BIK. Regulamin Biura Informacji Kredytowej przewiduje jedynie trzy takie sytuacje – w każdej z nich konieczny jest wniosek o wykreślenie z BIK.
 
Rodzaje danych, jakie można usunąć z BIK Przedsiębiorca
 
Dowiedz się więcej o BIK przedsiębiorcy – jakie dane zawiera, czym jest historia kredytowa oraz jak o nią dbać. Przeczytaj artykuł!
 

Odwołanie zgody na przetwarzanie danych

Każdy przedsiębiorca, który spłacił kredyt w terminie i bez komplikacji, może za pośrednictwem wniosku odwołać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie (zgodę tę może, lecz nie musi wyrazić w momencie podpisywania umowy kredytowej).

WAŻNE!


Informacje o zobowiązaniu kredytowym, które nie było spłacane w terminie, mogą być przechowywane i przetwarzane przez BIK nawet bez zgody kredytobiorcy.

 
Oznacza to, że w trakcie spłacania kredytu, BIK może przetwarzać dane dotyczące zobowiązania, oraz udostępniać je bankom i innym instytucjom finansowym na ich wniosek niezależnie od tego, czy kredytobiorca wyraził na to zgodę.
 
Zasady udzielania informacji stanowiących tajemnicę bankową reguluje Ustawa Prawo bankowe, a konkretnie art. 105 i art. 105a Znajdziemy w niej kompletny wykaz instytucji, które mogą otrzymać tego rodzaju dane, a także sytuacje, w których możliwe jest ich uzyskanie.
 
W rzeczywistości to rozwiązanie nie niesie ze sobą pozytywnych konsekwencji dla scoringu kredytowego przedsiębiorcy – zamiast tego z BIK zniknie informacja o prawidłowo spłaconym zobowiązaniu. O ile więc nie ma w tym określonego celu, nie warto usuwać tego rodzaju danych z BIK.
 
 
Sprawdź także!

 

Korekta nieprawdziwych informacji

Drugi przypadek, który został przewidziany w regulaminie Biura Informacji Kredytowej, jest o wiele bardziej użyteczny – mowa o sprostowaniu informacji nieprawdziwych, które mogły trafić do bazy danych Biura przypadkowo – na skutek błędu ludzkiego lub awarii systemu informatycznego.
 
W takim przypadku konieczne będzie sporządzenie wniosku o korektę danych w BIK, bo – choć zgodnie z prawem to bank odpowiada za rzetelność wpisów zamieszczonych w BIK – przyszłemu kredytobiorcy zwykle bardziej zależy na wyjaśnieniu sytuacji.
 
Więcej przydatnych informacji na temat wniosków znajdziesz w dalszej części artykułu.

WAŻNE!


Jeżeli firma lub osoba fizyczna planuje zaciągnięcie dużego kredytu w niedalekiej przyszłości, dobrym pomysłem jest wygenerowanie raportu BIK jeszcze zanim rozpocznie się starania o uzyskanie finansowania. Tym sposobem, jeżeli w BIK znajdą się informacje wymagające korekty, przyszły kredytobiorca będzie miał czas na reakcję i wyjaśnienie sytuacji u źródła.
 

Usunięcie informacji o problematycznym kredycie

Trzecia przewidziana sytuacja jest właściwie jedyną, która spełnia założenia pytania postawionego w tytule artykułu. Niewygodną historię, zawierającą wpisy o opóźnionych spłatach zobowiązań, można usunąć z BIK, ale pod dwoma kluczowymi warunkami:

  1. Zobowiązanie kredytowe musi zostać zamknięte (spłacone w całości).
  2. Musi także minąć co najmniej 5 lat od zakończenia spłaty.

WAŻNE!


Usunięcie informacji o problematycznym kredycie po upływie 5 lat od zakończenia spłaty to w rzeczywistości jedyny sposób na to, jak wyczyścić historię w BIK – tę mogącą nieść negatywne skutki dla przedsiębiorstwa. To swego rodzaju „przedawnienie” powinno nastąpić automatycznie, jednak dla pewności zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci prywatni, mogą wystąpić z wnioskiem o usunięcie niewygodnych wpisów w BIK.
 

Jak sporządzić wniosek o wykreślenie z BIK?

 
Zanim przedsiębiorca zabierze się za przygotowanie dokumentu, należy pamiętać, że wniosek o usunięcie przedawnionych danych z BIK musi zostać złożony u kredytodawcy (na przykład w banku, w którym firma zaciągała kredyt), a nie – jak mogłoby się wydawać  – w BIK.
 
Jak w każdym podobnym wniosku, przedsiębiorca powinien pamiętać o zawarciu w jego treści wszystkich koniecznych danych, takich jak:

 
Wniosek może być zatytułowany „Wniosek o wykreślenie danych z BIK” lub w podobny sposób wskazujący jednoznacznie na jego cel. Kolejnym krokiem jest napisanie kilku słów wyjaśnienia oraz zawarcie danych dotyczących umowy kredytowej: jej numeru, oraz daty zawarcia.
 
Dla pewności warto w treści wniosku poprosić o przesłanie pisemnego potwierdzenia zakończenia przetwarzania danych dotyczących spłaconego zobowiązania w rejestrze BIK – w formie listowej lub elektronicznej.
 

Wniosek o korektę danych w BIK – najważniejsze informacje

 
Aby doprowadzić do skorygowania błędnych danych figurujących w rejestrze BIK, musimy – podobnie jak w wyżej omawianym przypadku – skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową, w której zaciągnęliśmy kredyt, pożyczkę czy innego rodzaju zobowiązanie. Kontakt z Biurem Informacji Kredytowej nic nie da, ponieważ BIK odpowiedzialne jest jedynie za przechowywanie i przetwarzanie powierzonych mu danych, nie zaś za ich weryfikację.
 
Wniosek o korektę danych w BIK będzie zawierał podobne informacje, jak wniosek o wykreślenie z BIK – z tą różnicą, że wnioskodawca powinien go odpowiednio zatytułować. W treści wniosku należy również wskazać te dane, które – w ocenie przedsiębiorcy – nie zgadzają się ze stanem faktycznym.
 
 
Czytaj także:
 
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
Pozabankowe pożyczki i kredyty dla firm
Kredyt obrotowy dla firm

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Prolongata terminu płatności

Prolongata terminu płatności

Prolongata oznacza przedłużenie terminu. W finansach to przedłużenie terminu płatności. Dowiedz się, jak złożyć wniosek o prolongatę.

Czytaj więcej
Zalety i wady usługi faktoringu

Zalety i wady faktoringu

Faktoring jak wszystkie zewnętrzne źródła finansowania posiada zalety i wady. Poznaj dokładnie je wszystkie!

Czytaj więcej
Jak wyczyścić historię w BIK Przedsiębiorcy?

Jak wyczyścić historię w BIK Przedsiębiorcy?

Biuro Informacji Kredytowej zawiera informacje o zobowiązaniach zaciąganych przez JDG, freelancerów, spółki oraz rolników. Dowiedz się, czy można i jak wyczyścić historię w BIK Przedsiębiorcy.

Czytaj więcej