Problemy dla przedsiębiorców
Jedną z głównych niedogodności, z jaką muszą mierzyć się przedsiębiorcy, jest to, że nawet jeżeli nie otrzymali jeszcze zapłaty za wykonaną usługę czy dostarczone produkty, i tak muszą odprowadzić podatek dochodowy i VAT.
Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której drobny przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kilkanaście tysięcy złotych podatku, podczas gdy nie otrzymał ani złotówki od kontrahentów mających jeszcze czas na spłatę zobowiązań wynikających z wystawionych faktur.
PRZYKŁAD
Pani Klara prowadzi pracownię stolarską, w której do tej pory pracowała sama. Na początku roku zdecydowała się zatrudnić dwie osoby, aby szybciej przetwarzać zlecenia od klientów. Dzięki temu, że dzieli pracę na trzy osoby, była w stanie w ostatnich tygodniach przyjąć i wykonać o wiele więcej zleceń niż w poprzednim analogicznym okresie. Klienci oczekują od pani Klary co najmniej 60-dniowego terminu płatności faktur, co przy takim natłoku pracy oznacza, że zanim uzyska zapłatę za wykonywane zlecenia, będzie musiała dwukrotnie wypłacić wynagrodzenie swoim pracownikom.
Opisany powyżej problem nie jest jedynym zagrożeniem. Kolejną okolicznością, która może utrudnić zachowanie płynności finansowej, jest to, że firma pani Klary zazwyczaj realizuje zlecenia dla nowych klientów – brak możliwości przeprowadzenia szczegółowej weryfikacji kontrahentów może doprowadzić do powstania zatorów płatniczych. Niestety nie wszyscy klienci płacą faktury terminowo.
Jak faktoring dla przemysłu rozwiązuje te problemy?
Finansowanie faktur dla przemysłu
Jeżeli przedsiębiorca wystawia faktury różnym klientom i zdarza mu się oczekiwać na zapłatę po terminie, może skorzystać z usługi finansowania faktur. Warunki podobnych usług różnią się w zależności od zasad panujących w świadczących je firmach, jednak zawsze pozwalają osiągnąć konkretne korzyści.
Ważne!
Jedynie należności nieprzeterminowane mogą zostać sprzedane w ramach faktoringu.
Finansowanie faktur online polega na tym, że przedsiębiorca oczekujący na zapłatę przez kontrahenta sprzedaje fakturę firmie faktoringowej (czyli faktorowi) – w tym celu składa wniosek przez internet. System rozpatruje podanie (często nawet w kilka godzin – o wiele szybciej niż w przypadku pożyczek) i przesyła warunki klientowi. Klient akceptuje warunki wykupu za pomocą wiadomości SMS, a faktor natychmiast przelewa środki na konto przedsiębiorcy, pobierając przy tym niewielką prowizję.
PRZYKŁAD
Pani Klara ma niewielu stałych klientów, w związku z czym często świadczy swoje usługi nowym kontrahentom. Zdecydowała się skorzystać z finansowania faktur w PragmaGO. Wniosek złożyła online, a decyzję otrzymała jeszcze tego samego dnia. Dzięki potwierdzeniu warunków SMS-em, zapłata z tytułu faktury pojawiła się na jej koncie zaraz po potwierdzeniu zasadności dokumentu przez odbiorcę, co pozwoliło pani Klarze zachować płynność finansową i zaplanować dalsze ruchy w firmie.
W PragmaGO po złożeniu pierwszego wniosku automatycznie zakładamy konto klienta i przyznajemy przedsiębiorcy limit środków (nawet do 100 tys. zł) – od tej pory klient może sprzedawać faktury na łączną kwotę nieprzekraczającą limitu.
Faktoring dla branży przemysłowej
Usługa faktoringu online różni się nieco od finansowania faktur – główna różnica polega na tym, że z faktoringu firma może skorzystać, gdy wystawia dokumenty sprzedaży stałym klientom. W tym wariancie przedsiębiorca również składa wniosek w całości przez internet, tym razem jednak zgłasza wszystkich kontrahentów, z którymi regularnie prowadzi interesy. W odpowiedzi otrzymuje limit (od 50 tys. aż do 15 milionów złotych!) i w zamian za stałą miesięczną opłatę, zyskuje dostęp do środków, które – gdyby nie faktoring – byłyby zamrożone i niedostępne.