Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to nie tylko obowiązki

Na polskim rynku pracy osoby z niepełnosprawnościami (OzN) odnajdują się coraz częściej i coraz lepiej – spora w tym zasługa PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z biegiem czasu zmianie uległo jednak także podejście samych pracodawców do wizji zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Od wielu lat możemy zaobserwować wzrost zatrudnienia OzN w Polsce, jednak temat wciąż nie jest wystarczająco nagłośniony. Wśród pracodawców zdaje się pokutować przeświadczenie, że z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych wiążą się same dodatkowe obowiązki, obciążenia finansowe oraz problemy natury prawnej. W rzeczywistości jednak – choć oczywiście pojawiają się konkretne obowiązki – zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami niesie ze sobą szereg korzyści.
Spis treści:

Jak zatrudnić osobę niepełnosprawną?


Zanim zaczniemy, chciałbym zwrócić uwagę każdego pracodawcy rozważającego zatrudnienie osoby z niepełnosprawnościami na ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 roku – to właśnie ten dokument powinien być głównym punktem odniesienia w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości.

Stopień niepełnosprawności

Jakie warunki muszą spełnić pracownicy?

O co musi zadbać pracodawca?


Zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami pracodawca zobowiązuje się do przestrzegania zasad zawartych we wspomnianej wcześniej ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej – w tym między innymi zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Jakie dokładnie obowiązki niesie za sobą zatrudnienie pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Ograniczenia dotyczące czasu pracy 

Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą pracować maksymalnie 8 godzin na dobę (40 godzin tygodniowo). Osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą spędzać w pracy najwyżej 7 godzin dziennie (35 godzin tygodniowo). Zgodnie z przepisami niemożliwe jest także zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w godzinach nocnych, a także oferowanie im nadgodzin. Od tych dwu reguł istnieją jednak wyjątki – w porze nocnej mogą pracować osoby zatrudnione na stanowisku związanym z ochroną mienia lub monitoringiem. Ponadto pracownik może wystąpić do lekarza o zgodę na pracę w godzinach nocnych lub nadliczbowych. Ponadto, każdemu pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje prawo do dodatkowej przerwy w pracy – ma ona służyć gimnastyce lub odpoczynkowi. Do ustawowych 15 minut przysługujących każdemu pracownikowi należy doliczyć drugie tyle – czas ten wlicza się do czasu pracy.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy 

Każda zatrudniona osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jedynym ograniczeniem jest konieczność przepracowania minimum jednego roku od momentu otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności. Ponadto, jeżeli pracownik ma prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego z innego powodu niż posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, nie może on przekroczyć łącznie 10 dodatkowych dni w ciągu roku kalendarzowego.

Dodatkowe płatne zwolnienie z pracy 

Ci spośród pracowników, którzy posiadają umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, mają prawo do dodatkowego zwolnienia z pracy raz w roku na okres nie dłuższy niż 21 dni roboczych. Zwolnienie to może zostać przez pracownika wykorzystane w jednym ze wskazanych celów, na przykład: uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, badaniach specjalistycznych, zabiegach, czy w celu naprawy lub zaopatrzenia się w sprzęt ortopedyczny.

Przystosowanie stanowiska pracy 

Art. 4, pkt. 5 ustawy o rehabilitacji mówi wyraźnie o tym, że jeśli pracodawca zatrudnia osobę o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, wówczas ma obowiązek przystosować jej stanowisko pracy. Z kolei ustawowa definicja przystosowanego stanowiska pracy to “stanowisko pracy, które jest oprzyrządowane i dostosowane odpowiednio do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności” – jest to więc termin bardzo pojemny i nieprecyzyjny.

Ważne!

Ważne!

Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego a dofinansowanie z PFRON


Dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności

PRZYKŁAD

Dofinansowanie do wynagrodzenia a koszty płacy

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Ważne!

O tym warto wiedzieć:


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.