Pozasądowe odzyskanie długu
Profesjonalni windykatorzy podkreślają, że pozasądowe odzyskanie długu jest nie tylko szybsze, ale i tańsze. Jeżeli chcesz odzyskać pieniądze polubownie, a jednocześnie nie narazić się na stratę gotówki, przedawnienie długu lub brak dobrej woli dłużnika, spisz ugodę z dłużnikiem!
Zgodnie z definicją: ugoda pozasądowa jest umową zawartą między stronami określonego stosunku prawnego, w której strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie, albo by uchylić spór, który istnieje lub może powstać (art. 917 k.c.). Celem jest rozwiązanie sporu bez wszczynania postępowania sądowego.
Jeżeli ustalisz z dłużnikiem dogodny harmonogram spłat, który będzie realizował, to spłaci on należność szybciej, niż miałoby to miejsce wskutek wydania sądowego nakazu zapłaty. W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze. Zawarcie ugody jest możliwe tylko wówczas, gdy obie strony mają dobrą wolę. Jeżeli jednak mimo podpisanej ugody dłużnik nie będzie przestrzegał ustalonych terminów spłat, dokument taki zostanie potraktowany przez sąd jako uznanie długu, a to znacznie ułatwi uzyskanie prawomocnego nakazu zapłaty.
W ugodzie można dodatkowo zawrzeć klauzulę uznania długu.
Jak sporządzić ugodę zawieraną z dłużnikiem?
W ugodzie cywilnoprawnej powinny znaleźć się następujące elementy:
- określenie miejsca i daty zawarcia ugody – może mieć znaczenie dla obowiązków stron wynikających z samej treści ugody;
- oznaczenie stron umowy i ewentualnie osób, które je reprezentują;
- określenie stosunku prawnego, którego ugoda dotyczy;
- wskazanie wysokości wierzytelności oraz dokumentów, które ją potwierdzają;
- sposób wykonania zobowiązania (spłaty długu): np. harmonogram spłaty lub określenie daty, do której zobowiązanie ma zostać wykonane, a także w określeniu formy spłaty, np. poprzez wskazanie rachunku bankowego, na który należy dokonywać wpłat;
- inne ustępstwa wierzyciela, np. wierzyciel rezygnuje z dochodzenia odsetek;
- zabezpieczenie wykonania ugody przez dłużnika – nie jest warunkiem koniecznym ugody, ale może być przydatne, gdyby dłużnik nie wykonywał warunków ugody.
Zabezpieczeniem wykonania ugody może być:
– ustanowienie na rzecz wierzyciela hipoteki albo zastawu rejestrowego do wysokości kwoty objętej ugodą;
– zawarcie z dłużnikiem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie określonej rzeczy lub weksel in blanco:
- przepisy końcowe, takie jak wybór prawa właściwego, wybór sądu, sposób zmiany umowy, liczba egzemplarzy oraz ewentualnie sposób informowania wierzyciela o wykonywaniu ugody przez dłużnika.
W ugodzie warto ponadto zawrzeć klauzulę zrzeczenia się przez dłużnika zarzutów względem wierzyciela, a także oświadczenia dłużnika, iż dostarczony mu towar lub usługa były zgodne z umową. Będą one pomocne w sytuacji, gdyby na skutek niewykonania ugody doszło do postępowania sądowego. Klauzulą chroniącą dłużnika będzie oświadczenie, iż zawierana ugoda wyczerpuje wszystkie roszczenia wierzyciela, które wypływają z określonego stosunku prawnego.
Zawarcie ugody przerywa bieg przedawnienia. Z drugiej strony ugoda może też dotyczyć roszczeń już przedawnionych, jeżeli strony łączą relacje biznesowe i pozostają w dobrej wierze. Darmowy wzór ugody można pobrać z różnych stron internetowych. Pomoc prawnika znacznie ułatwi dokonanie precyzyjnych i skutecznych zapisów.