na termin płatności.
Kiedy wierzyciel wynajmuje firmę windykacyjną, oznacza to, że jest zdeterminowany do odzyskania swojego długu. Dłużnicy zakładają, że z pewnością skieruje on sprawę na drogę sądową. W wyniku takiego myślenia, wielu dłużników unika kontaktu z windykatorem. Działają w ten sposób na swoją niekorzyść, zamykając sobie drogę do polubownego rozwiązania sprawy.
W większości przypadków, profesjonalnemu windykatorowi zależy na porozumieniu z dłużnikiem. Będzie on zatem próbował ustalić z podmiotem, który nie uregulował należności, przyczynę powstania zobowiązania. Może również zaproponować rozłożenie długu na raty i termin ich spłaty. Wbrew powszechnym opiniom, windykatorowi nie zależy na wpędzaniu przedsiębiorcy w jeszcze większe długi. Wręcz przeciwnie, chce mu pomóc w spłacie finansowej. Działania windykacyjne prowadzone są z nastawieniem na odzyskanie należności i nie mają charakteru sankcji wobec dłużnika.
Strony mogą samodzielnie wypracować ugodę lub skorzystać z profesjonalnego narzędzia negocjacji, jakim jest mediacja. Takie rozwiązanie przewiduje obecność osoby trzeciej, niezaangażowanej w konflikt, która z perspektywy przyjrzy się problemowi i zaproponuje korzystne dla obu stron rozwiązania. To jeden z powodów, dla których przedsiębiorcy wolą wynająć windykatora do rozwiązania sporu. Oprócz tego, proces mediacji trwa znacznie krócej niż postępowanie sądowe. Dłużnik, któremu zależy na sprawnym uregulowaniu należności, z pewnością doceni to rozwiązanie. Dodatkowo w przeciwieństwie do procesu sądowego, w którym poddajemy się autorytatywnej decyzji sędziego, w procesie mediacji mamy pełną kontrolę nad jej przebiegiem oraz zakończeniem. Dłużnik i windykator ustalają korzystny dla obu stron kompromis i podpisują stosowną umowę dotyczącą uregulowania zadłużenia.
Sprawdź także!
Pieczęcie prewencyjne – co to takiego i czemu służą?
Cesja wierzytelności – co to jest i jak działa?
Mediacja to najtańszy sposób rozwiązywania konfliktów. Jest stosowana powszechnie w zakresie sporów miedzy partnerami biznesowymi, w szczególności jeśli dotyczą zapłaty należności. Rozwiązanie sporu za pomocą mediacji nie przekreśla dalszej współpracy kontrahentów. Kluczowym aspektem podjęcia mediacji, jest obustronna chęć zażegnania konfliktu. Mediacja jest dobrowolna, a prawo do niej przysługuje każdemu. Proces mediacji kończy pisemna umowa między windykatorem, a dłużnikiem. Określa warunki porozumienia i ma ograniczenie czasowe. Jeśli podmiot zalegający z należnością nie wywiąże się z umowy, sprawa może trafić do sądu.
Z polubownym rozwiązywaniem konfliktu nie należy zwlekać zbyt długo. Cierpliwość wierzyciela również ma swoje granice. Decyzję o nawiązaniu kontaktu z wierzycielem, lub wynajętą przez niego firmą windykacyjną, lepiej podjąć na początku konfliktu, aby uniknąć kosztownego, czasochłonnego i stresującego postępowania sądowego.
Czytaj także:
Firma windykacyjna czy kancelaria prawna?
Ugoda z dłużnikiem – czemu służy i jak ją zawrzeć?
Skuteczna windykacja należności, czyli jak odzyskać długi
Kredyt obrotowy dla firm to rozwiązanie wybierane przez wielu przedsiębiorców. Poznaj rodzaje kredytów obrotowych oraz finansowanie zakupów, czyli alternatywę, którą warto rozważyć.
Polscy przedsiębiorcy od 2020 roku mają nowy obowiązek - jest to obowiązek sporządzenia sprawozdania o stosowanych terminach płatności. Do kiedy i gdzie takie sprawozdanie należy zgłosić? Sprawdź!
Odległe terminy płatności na wystawianych fakturach to problem większości firm z branży przemysłowej. Faktoring to rozwiązanie, które pomoże Ci się z nimi uporać. Poznaj korzyści, jakie możesz zyskać wybierając faktoring!