Firma windykacyjna czy kancelaria prawna?

Windykacja
Dodane: 09 listopada 2016

Często pierwsze skojarzenie przedsiębiorców z windykacją to komornik, kancelaria prawna oraz długie i kosztowne postępowanie sądowe. Tymczasem w pierwszej kolejności warto udać się do firmy windykacyjnej. Dlaczego?

 

 

Przewaga firmy windykacyjnej nad kancelarią prawną

Zanim poniesiemy koszty postępowania sądowego, sprawdźmy, co jesteśmy w stanie wynegocjować. W tych działaniach pomocna będzie właśnie firma windykacyjna. W porównaniu – kancelarie mają dość ograniczony zakres usług.

Dla przykładu – w czasie, w którym kancelaria wystosuje do dłużnika oficjalne pismo, a następnie skieruje sprawę do sądu o nakaz spłaty, przedstawiciel firmy windykacyjnej zdąży kilka razy zadzwonić, wysłać email, a w przypadku braku kontaktu odwiedzić dłużnika w jego siedzibie. W ten sposób cała sprawa zostanie załatwiona polubownie i taniej.

 

Działaj szybko i sprawnie

W ciągu ostatnich lat rynek odzyskiwania należności uległ bardzo dynamicznemu rozwojowi. Firmy windykacyjne świadczą często kompleksowe usługi zarządzania płynnością finansową. W czasie oczekiwania na spłatę długu przekażą nam zaliczkę, albo udzielą pożyczki krótkoterminowej na finansowanie bieżącej działalności. Ostatecznie – mogą cały dług po prostu kupić i od tej pory staje się on tylko ich zmartwieniem.

Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku powstania zadłużenia działania trzeba podjąć szybko. A działania prowadzone metodami tradycyjnymi takie niestety nie są.

Najskuteczniejsze są aktywności podjęte w ciągu pierwszych dwóch, trzech miesięcy od upływu terminu płatności. W sytuacji, kiedy dłużnikowi wystarczy “przypomnieć się” w sprawie zadłużenia, a większość konfliktów można rozwiązać polubownie – przedwczesne kierowanie postępowania na drogę sądową może także niepotrzebnie popsuć stosunki między partnerami.

A jeżeli będzie to konieczne – sprawa i tak skończy w sądzie, gdyż ostatecznie liczy się jedynie odzyskanie pieniędzy.

 
 
Zobacz także:
Powierniczy przelew wierzytelności – czy jest się czego bać?
Czy mediacja między wierzycielem a dłużnikiem się opłaca?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Co to jest KRD

KRD – co to jest i jak działa?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Sprawdź, jakie konkretnie informacje mogą się w nim znaleźć. Jak sprawdzić, czy jest się w KRD?

Czytaj więcej
Czym jest monit należności

Monit – co to jest i kiedy można go otrzymać?

Konieczność wysłania monitu pojawia się wtedy, gdy kontrahent przekracza termin zapłaty. Dowiedz się, jak napisać monit i co zrobić, kiedy to Ty go otrzymasz.

Czytaj więcej
Weksel in blanco - co to jest i jak go wykorzystać

Weksel in blanco – czym jest i jak go wykorzystać?

Weksel in blanco to rodzaj papieru wartościowego - dowiedz się, w jakich sytuacjach warto go stosować, jakie informacje powinien zawierać oraz jak go uzupełnić.

Czytaj więcej