Firma windykacyjna czy kancelaria prawna?

Rozwój biznesu
Dodane: 09 listopada 2016

Często pierwsze skojarzenie przedsiębiorców z windykacją to komornik, kancelaria prawna oraz długie i kosztowne postępowanie sądowe. Tymczasem w pierwszej kolejności warto udać się do firmy windykacyjnej. Dlaczego?

 

 

Przewaga firmy windykacyjnej nad kancelarią prawną

Zanim poniesiemy koszty postępowania sądowego, sprawdźmy, co jesteśmy w stanie wynegocjować. W tych działaniach pomocna będzie właśnie firma windykacyjna. W porównaniu – kancelarie mają dość ograniczony zakres usług.

Dla przykładu – w czasie, w którym kancelaria wystosuje do dłużnika oficjalne pismo, a następnie skieruje sprawę do sądu o nakaz spłaty, przedstawiciel firmy windykacyjnej zdąży kilka razy zadzwonić, wysłać email, a w przypadku braku kontaktu odwiedzić dłużnika w jego siedzibie. W ten sposób cała sprawa zostanie załatwiona polubownie i taniej.

 

Działaj szybko i sprawnie

W ciągu ostatnich lat rynek odzyskiwania należności uległ bardzo dynamicznemu rozwojowi. Firmy windykacyjne świadczą często kompleksowe usługi zarządzania płynnością finansową. W czasie oczekiwania na spłatę długu przekażą nam zaliczkę, albo udzielą pożyczki krótkoterminowej na finansowanie bieżącej działalności. Ostatecznie – mogą cały dług po prostu kupić i od tej pory staje się on tylko ich zmartwieniem.

Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku powstania zadłużenia działania trzeba podjąć szybko. A działania prowadzone metodami tradycyjnymi takie niestety nie są.

Najskuteczniejsze są aktywności podjęte w ciągu pierwszych dwóch, trzech miesięcy od upływu terminu płatności. W sytuacji, kiedy dłużnikowi wystarczy “przypomnieć się” w sprawie zadłużenia, a większość konfliktów można rozwiązać polubownie – przedwczesne kierowanie postępowania na drogę sądową może także niepotrzebnie popsuć stosunki między partnerami.

A jeżeli będzie to konieczne – sprawa i tak skończy w sądzie, gdyż ostatecznie liczy się jedynie odzyskanie pieniędzy.

 
 
Zobacz także:
Powierniczy przelew wierzytelności – czy jest się czego bać?
Czy mediacja między wierzycielem a dłużnikiem się opłaca?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

gdzie i jak sprawdzić czy dług jest przedawniony

Przedawnienie długu – gdzie i jak je sprawdzić?

Przedawnienie ma miejsce, gdy dłużnik nie ma już prawnego obowiązku, by spłacić zadłużenie. Dowiedz się więcej!

Czytaj więcej
Podpis dokumentów podpisem elektronicznym

Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak go uzyskać?

Dzięki podpisowi kwalifikowanemu wiele dokumentów możesz podpisywać online. Dowiedz się więcej!

Czytaj więcej
Założenia ustawy o sygnalistach

Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?

Dyrektywa unijna nakazuje ochronę sygnalistów. Kim jest sygnalista?

Czytaj więcej