Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy oczekujący na spłatę należności przez kontrahenta pod warunkiem, że termin płatności jeszcze nie minął. Jak to działa?
PRZYKŁAD
Pani Malwina prowadzi sklep papierniczy. W związku z zapotrzebowaniem na pomoce naukowe, kilka pobliskich szkół zakupiło od niej sporo towaru, jednak termin płatności dla każdej z tych transakcji wynosi 60 dni. Dzięki faktoringowi pani Malwina może odzyskać swoje pieniądze szybciej, co pomoże jej spłacić zobowiązania firmy i/lub zakupić nowy towar.
Powyższy przykład to skrócony opis sytuacji, w której pani Malwina (w tym przypadku nazwiemy ją faktorantem, czyli osobą korzystającą z usługi faktoringu) sprzedaje fakturę firmie faktoringowej (zwanej faktorem). Faktor niemal natychmiast wypłaca przedsiębiorstwu kwotę należności pomniejszoną o prowizję. Zwykle cała procedura trwa kilka godzin, w niektórych przypadkach może się jednak nieco przedłużyć.
Pozostałe usługi
Firmy faktoringowe nie zajmują się jedynie zakupem faktur – oferują one także szereg dodatkowych usług, takich jak weryfikacja kontrahentów czy monitoring wierzytelności.
Te usługi – choć wiążą się z dodatkowymi kosztami, niosą za sobą wymierne korzyści dla klienta. W pełnym pakiecie faktor wypłaca klientowi pieniądze, a później sam zajmuje się ściąganiem płatności od dłużnika. Dzięki temu faktorant w momencie otrzymania środków może zapomnieć o należności.
Czym różni się faktoring od kredytu?
Podstawową różnicą dzielącą faktoring i kredyt, są warunki ich otrzymania. Banki udzielające kredytów często stawiają przed firmami dość restrykcyjne wymagania, przez co na ten sposób finansowania nie mogą liczyć firmy niedawno powstałe lub też niespełniające wymagań finansowych.
Szybkie pożyczki czy kredyty-chwilówki to z kolei rozwiązanie, które nie stawia prawie żadnych wymagań przed potrzebującymi finansowania przedsiębiorstwami. W tym przypadku kredytodawcy biorą na siebie większe ryzyko (wynikające z pobieżnej weryfikacji lub nawet jej braku), co znajduje odzwierciedlenie w proponowanych stawkach.
Faktoring ma tę przewagę, że weryfikowany jest kontrahent, a nie faktorant. Jeżeli więc mała firma, nawet taka, która powstała niedawno, współpracuje z dużymi i wiarygodnymi przedsiębiorstwami, nie powinna mieć problemów z uzyskaniem tego typu finansowania.
Faktoring dla małych firm
Charakterystyczne dla faktoringu cechy sprawiają, że usługa ta jest wyjątkowo często wybierana przez firmy zwłaszcza z sektora MŚP. Małe firmy korzystają z faktu, że faktoring (zwany także mikrofaktoringiem) to szybki, skuteczny a przede wszystkim niewymagający przedkładania instytucji finansującej skomplikowanej dokumentacji sposób pozyskania kapitału.
Kiedy właściciele małych firm powinni skorzystać z faktoringu?
- gdy przedsiębiorstwo nie spełnia warunków kredytowania w banku – na przykład z powodu zbyt krótkiego okresu prowadzenia działalności;
- gdy mała firma chce się rozwijać – środki na zatrudnienie wartościowego pracownika, szkolenia czy zakup nowych technologii – okazje tego typu nie zdarzają się często. Jeśli oczekujemy w tym czasie na spłatę należności, wystarczy sprzedaż jednej lub kilku faktur, by pozyskać potrzebne finansowanie;
- gdy konieczne jest wykonanie bieżących napraw – sprzęty czy maszyny potrzebne do prowadzenia działalności mogą się zepsuć, nieczęsto tuż po upływie okresu gwarancji. Zamiast wstrzymywać produkcję i tracić pieniądze, można szybko sprzedać fakturę, aby odzyskać zdolność produkcyjną i wrócić na właściwe tory;
- gdy firma ma przejściowe problemy finansowe – sezonowość, nieuczciwi kontrahenci, nieprzewidziana sytuacja na rynku – to tylko nieliczne spośród możliwych przyczyn problemów finansowych małych firmy. Faktoring pozwala szybko odzyskać płynność finansową i wrócić do robienia interesów.
Jak skorzystać z faktoringu?
To proste i wymaga niewielu formalności – wypełnij wniosek online na naszej stronie i odzyskaj pełną kontrolę nad płynnością finansową swojej firmy. Faktoring online to rozwiązanie dzięki, któremu szybko możesz zyskać gotówkę na rozwój swojego biznesu – gdziekolwiek teraz jesteś – bez wychodzenia z domu, biura, czy kabiny swojego samochodu!