Dotacja a dofinansowanie – poznaj różnice

Zarówno otwarcie działalności gospodarczej, jak i jej prowadzenie, to przedsięwzięcia wymagające środków finansowych. W idealnej sytuacji aspirujący przedsiębiorca posiada zgromadzony kapitał własny, z którego finansuje start firmy, a już funkcjonujący biznes zarabia na siebie z nawiązką. Na szczęście zarówno w budżecie państwa, jak i w funduszach UE znalazło się miejsce na wsparcie przedsiębiorczości.
Spis treści:

Dotacja, dofinansowanie, a może subwencja?


Wiedząc, że mnogość funkcjonujących w języku terminów dotyczących kwestii finansowych może dezorientować, postanowiliśmy rozwiać wątpliwości. Na początku wyjaśnijmy więc kwestię, którą niezwykle często wyszukują internauci: czym właściwie jest dotacja, a czym dofinansowanie? Jakie są między nimi różnice? Omówimy też kwestię subwencji, która – choć jest osobnym narzędziem – bywa często mylona z dotacją.

Dotacja

Ważne!

PRZYKŁAD

Dofinansowanie

Dotacja a subwencja


Zazwyczaj o subwencji mówimy w kontekście organizacji społecznych, samorządów terytorialnych czy partii politycznych. Przy spełnieniu odpowiednich warunków, subwencję może jednak otrzymać także przedsiębiorca czy osoba samozatrudniona. 

Subwencje dla samorządów

Istnieje kilka rodzajów subwencji dla samorządów – różnią się przede wszystkim funkcją, do jakiej zostały przeznaczone:

  • subwencja ogólna to środki finansowe, które przeznacza się podmiotom na podstawie określonych i jawnych kryteriów,
  • subwencji przedmiotowej udziela się ze wskazaniem na konkretne działanie, które ma realizować,
  • subwencja wyrównawcza to środki przyznawane samorządom w celu wyrównania różnic finansowych pomiędzy jednostkami terytorialnymi,

subwencja oświatowa przyznawana jest na cele edukacyjne jednostkom samorządu terytorialnego – jej celem jest wyrównanie szans uczniów na danym obszarze.

Dotacja na uruchomienie działalności gospodarczej


Wielu ludzi ma pomysł na biznes, wizję rozwoju i potencjał, jednak niełatwo im podjąć decyzję o rozpoczęciu działalności ze względu na koszty. Choć w teorii uruchomienie działalności gospodarczej w Polsce nic nie kosztuje, w rzeczywistości wymaga pewnych nakładów finansowych. Cóż z tego, że młody przedsiębiorca będzie dysponował NIP-em, skoro nie będzie w stanie zakupić towaru i nie będzie miał gdzie go składować? 


Rozwiązaniem dla ambitnych przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki na tej trudnej drodze, może się okazać dotacja na uruchomienie działalności gospodarczej. Warunki jej otrzymania są jednak dla wielu trudne do spełnienia. Wszystko zależy od programu, w ramach którego przedsiębiorca chce pozyskać środki. W 2023 i 2024 roku wciąż można starać się o dotacje z Funduszy Europejskich. Warto też zapytać we właściwym urzędzie miasta lub gminy – pula aktualnie dostępnych środków może się wyraźnie różnić w zależności od lokalizacji.

Dotacje dla istniejących firm


Co zrobić, gdy nie uda się otrzymać dotacji?


Czym jest faktoring?

O tym warto wiedzieć:


  • leasing zwrotny - na czym polega?

    Leasing zwrotny – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?


    Czym jest leasing zwrotny i jakie korzyści z niego płyną?
    Więcej: Leasing zwrotny – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
  • jak estonski cit wplywa na faktoring

    Faktoring a estoński CIT


    W jaki sposób faktoring wpływa na wybór estońskiego CIT jako formy opodatkowania?
    Więcej: Faktoring a estoński CIT
  • Ranking firm faktoringowych

    Jak czytać ranking firm faktoringowych i jakie informacje możemy z niego wydobyć?


    Szukasz najlepszego faktora? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!
    Więcej: Jak czytać ranking firm faktoringowych i jakie informacje możemy z niego wydobyć?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.