Czy pieczęć prewencyjna to tylko wabik marketingowy stosowany przez firmy windykacyjne w celu zainteresowania klientów usługami? Jaki jest sens ich używania i czy wynika z tego jakaś realna korzyść dla naszej firmy?
Pieczęcie prewencyjne – co to właściwie jest?
Pieczęć prewencyjna składa się najczęściej ze znaku graficznego zawierającego logo firmy windykacyjnej oraz zwięzłej treści informującej o tym, że brak terminowej wpłaty spowoduje zlecenie windykacji należności firmie, do której pieczęć należy. Pieczęć jest zwykle umieszczana na fakturach, czasem w pismach zawierających wezwanie do zapłaty. Trend związany z używaniem pieczęci prewencyjnych jest wciąż nowością, dlatego nie ma jeszcze jednoznacznych danych, na podstawie których można stwierdzić, jak procentowo ich stosowanie wpływa na terminowość regulowania należności przez kontrahentów.
Czemu służy pieczęć prewencyjna?
Bez wątpienia jednak spełnia podstawową funkcję, czyli jest sygnałem, że firma monitoruje terminowość płatności. O tym, jak waży jest monitoring płatności, pisaliśmy już w tekście: Monitoring płatności sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie. Z pieczęci ponadto wynika dla płatnika również, że firma, w jakiejś formie, współpracuje z profesjonalnymi windykatorami. Z tego powodu pieczęcie prewencyjne, często nazywane straszakami, rzeczywiście dyscyplinują płatników, a faktury nimi opatrzone są w większości traktowane priorytetowo.
Zachęcamy przedsiębiorców do stosowania tego rozwiązanie, ponieważ doświadczenie przekonuje nas, że w dobie powszechnych problemów z terminowym regulowaniem płatności, stosowanie jakichkolwiek narzędzi dyscyplinujących płatników może mieć niebagatelne znaczenie dla zachowania płynności finansowej.
Pamiętajmy, że pieczęcie będą straszakiem tylko w stosunku do tych kontrahentów, którzy nie zamierzali nam płacić terminowo. Jeżeli więc uda się nam za ich pomocą wywrzeć presję i otrzymać płatność w terminie, to tylko przemawia za ich stosowaniem.
Monitorując płatności oraz opatrując pisma pieczęciami prewencyjnymi, możemy się uchronić przed utratą płynności finansowej oraz powstaniem należności, wobec których będzie trzeba wszcząć windykację.