Odroczony termin płatności – jak zabezpieczyć się przed zatorami płatniczymi?

Odroczona płatność to wygodny, a w ostatnich latach także cieszący się ogromną popularnością instrument finansowy. Dzięki niemu sprzedający zwiększają konkurencyjność swojej oferty, kupujący zaś zyskują elastyczność i lepsze warunki zakupu. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą jednak o tym, że oferując swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, tak naprawdę udzielają kredytu kupieckiego. Nieświadomość w tej kwestii może okazać się problematyczna, gdy partner w biznesie okaże się nierzetelny. Jak się uchronić przed niewypłacalnością kontrahenta i mogącymi za nią kroczyć zatorami płatniczymi?
Spis treści:

Odroczony termin płatności – co to właściwie oznacza?


Jak uchronić się przed niewypłacalnością klienta biznesowego?


Odroczone płatności a biznes B2C


Po pierwsze: dokumenty

Pamiętaj, że choć faktura stanowi dowód zapłaty, nie przesądza o tym, czy usługa została wykonana, a towar dostarczony. Właśnie dlatego należy ustalić bardzo dokładnie warunki transakcji zawieranych z klientami. Upewnij się, że posiadasz wszystkie dokumenty świadczące o tym, że ze swojej strony dołożyłeś wszelkich starań, by na czas i zgodnie z umową dostarczyć towar lub wykonać usługę. Dobrze będzie także posiadać kopie wszystkich dowodów, najlepiej także w wersji elektronicznej.

Po drugie: ubezpieczenie

Jeżeli masz wątpliwości co do kondycji finansowej klienta, zadbaj o dodatkową ochronę w formie ubezpieczenia.

Po trzecie: furtka do cesji

Jeżeli zawierasz z kontrahentami umowy, zostaw sobie możliwość cedowania wierzytelności, co będzie pomocne w przypadku chęci skorzystania z usługi faktoringu. Zakaz cesji poważnie ograniczy możliwości finansowania należności. Jeżeli zakazu nie będzie, w każdej chwili możesz sprzedać wystawioną fakturę, a dzięki temu od razu otrzymać środki wynikające z dokumentu sprzedaży – nie musisz czekać, aż klient zdecyduje się zapłacić! 

Co zrobić, gdy zator płatniczy już wystąpił?


O tym warto wiedzieć:


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.