Jaki jest termin opłacania składek ZUS?
Termin opłacania składek różni się w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa.
- jednostki i zakłady budżetowe mają obowiązek uregulować składki ZUS do 5. dnia następnego miesiąca.
- spółki, stowarzyszenia i fundacje mają czas do 15. dnia następnego miesiąca na opłacenie składek ZUS.
- najpóźniej, bo dopiero 20. dnia następnego miesiąca, upływa termin płatności składek ZUS dla pozostałych płatników, o ile zatrudniają pracowników.
Jakie są konsekwencje nieopłacenia składek ZUS w terminie?
Odsetki za zwłokę
Podstawową karą za nieopłacenie składek ZUS na czas są odsetki za zwłokę. Co ważne, przedsiębiorca nie otrzymuje od ZUS-u wezwania do zapłaty – odsetki trzeba obliczyć i zapłacić samodzielnie. Ich wysokość zależy od tego, jak długo po terminie przedsiębiorca ureguluje zaległe opłaty. Można do tego wykorzystać kalkulatory odsetek od zaległości składkowych, dostępne w internecie.
Ważne!
Jeżeli wartość odsetek wynosi mniej niż 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia, to przedsiębiorca nie musi ich opłacać. Od lipca 2023 r. kwota ta wynosi 36 zł.
Brak ubezpieczenia chorobowego
Nieopłacenie składek ZUS w terminie powoduje także ustanie ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nie uregulowano należności. Trzeba także pamiętać, że zapłacenie zaległych składek nie przywraca automatycznie ubezpieczenia chorobowego. Należy wtedy złożyć do ZUS-u wniosek o przywrócenie ubezpieczenia.
Dodatkowa opłata za nieopłacone składki
ZUS dysponuje możliwością nałożenia dodatkowej opłaty na przedsiębiorcę, który nie opłaca składek ZUS w terminie. Opłata ta jest równa 100% wysokości nieopłaconych składek – oznacza to, że w przypadku uruchomienia tego mechanizmu, przedsiębiorca będzie miał do zapłaty dwukrotność składki.
Inne konsekwencje
Jeżeli podatnik przed długi czas nie opłaca składek w wyznaczonym czasie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przekazać sprawę do sądu. Gdy do tego dojdzie:
- przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną w wysokości maksymalnie pięciu tysięcy złotych;
- ZUS może złożyć wniosek o przymusowy wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy;
- sąd może wszcząć postępowanie egzekucyjne wobec przedsiębiorcy.
Jak można uniknąć konsekwencji za nieopłacenie składek ZUS w terminie?
Jeśli przedsiębiorca nie może – z ważnych przyczyn – opłacić składek ZUS w terminie, ma prawo złożyć do ZUS-u wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie zobowiązań na raty. Jeżeli podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, przedsiębiorca nie będzie musiał naliczać odsetek za opłacenie składek ZUS w późniejszym terminie. Jednak nawet wtedy przedsiębiorca ma obowiązek uiszczać opłaty za ubezpieczenie swoich pracowników (emerytalne i zdrowotne).
Warto zaznaczyć, że po upływie pięciu lat od terminu płatności składek ZUS, roszczenia wobec przedsiębiorcy, który ich nie zapłacił, przedawniają się. Nie przedawniają się jednak należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem, w stosunku do których ZUS przeprowadził postępowanie zabezpieczające zapłatę zaległych składek.
Skąd wziąć środki na opłacenie składek ZUS?
Przedsiębiorcy często nie opłacają składek ZUS, ponieważ nie mają środków na koncie. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą pozytywnie wpłynąć ich płynność finansową.
Opcja 1: Odblokuj środki zamrożone w fakturach
Jednym z nich jest faktoring, który polega na sprzedaży wierzytelności firmie faktoringowej. Faktoring poprawia zaburzoną płynność finansową: przedsiębiorca otrzymuje środki na bieżącą działalność firmy, jeszcze zanim odbiorca towarów lub usług opłaci fakturę. Dzięki temu może zapłacić w terminie składki ZUS, a także inne zobowiązania. PragmaGO oferuje dopasowane usługi faktoringowe dla różnych przedsiębiorców (mikroprzedsiębiorstw, firm z sektora MŚP, jednoosobowych działalności gospodarczych, start-upów).
Opcja 2: Weź kredyt lub pożyczkę
Innym sposobem, który może zapewnić przedsiębiorcy środki na opłacenie składek ZUS, jest wzięcie pożyczki lub kredytu. Instytucje finansowe oferują specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy borykają się z problemem długów podatkowych, np. kredyt celowy na spłatę ZUS.
Opcja 3: Skorzystaj z finansowania podatków
Jeżeli masz problem z opłaceniem bieżących podatków lub składek ZUS, koniecznie zapoznaj się z usługą finansowania podatków. Zaledwie w kilka minut możesz zdobyć niezbędne środki, które spłacisz później w dogodnych dla siebie ratach – od 3 do nawet 12. Pamiętaj, by we wniosku podać dokładną kwotę, jaka jest Ci potrzebna do uregulowania zobowiązania. Jeżeli chcesz sfinansować więcej niż jeden podatek, na każdy z nich musisz złożyć odrębny wniosek. Nie oznacza to wcale więcej formalności. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszystko załatwisz całkowicie online, a warunki zaakceptujesz kodem SMS.