Jak czytać ranking firm faktoringowych i jakie informacje możemy z niego wydobyć?

W 2023 roku z usług firm faktoringowych skorzystało 26 tysięcy polskich firm. Pokazuje to dobitnie, że faktoring zadomowił się na polskim rynku na dobre i stał się usługą popularną, zataczającą coraz szersze kręgi. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy coraz częściej poszukują rankingów firm faktoringowych, chcąc sprawdzić, czyja oferta będzie dla nich najkorzystniejsza. Żeby jednak wyciągnąć z takiego zestawienia jak najwięcej przydatnych informacji, trzeba najpierw wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Spis treści:

Krótko o faktoringu


Faktoring to stosunkowo młoda, choć już ugruntowana na polskim rynku usługa finansowania, skierowana do sektora przedsiębiorstw. W ramach faktoringu firmy mogą upłynnić faktury, które wystawiły swoim kontrahentom, a które nie zostały jeszcze opłacone. 

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na faktoring?


Celem faktoringu jest pomoc w osiągnięciu, odzyskaniu lub utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Faktorant, czyli przedsiębiorca korzystający z faktoringu, może scedować wystawione faktury na faktora, dzięki czemu otrzyma należne mu środki nawet jeszcze tego samego dnia. To szczególnie ważne w branżach, w których normą jest wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności. 

Zamiast więc czekać 30, 60 czy nawet jeszcze więcej dni na spłatę, przedsiębiorca może sprzedać fakturę i otrzymać pieniądze jeszcze tego samego dnia. Nieskrępowany dostęp do środków daje firmie możliwość dalszego rozwoju, dokonywania zakupów firmowych w dowolnym momencie (na przykład w czasie trwania promocji) czy przyjmowania kolejnych zleceń, które przecież często wymagają poniesienia kosztów.

Jednym z najistotniejszych wyróżników faktoringu jest jego wysoka dostępność – zwłaszcza w porównaniu do usług oferowanych przez banki. Faktorzy stawiają na mniejszą liczbę formalności, a to wszystko przekłada się na szybki – zwłaszcza w porównaniu z kredytem – czas realizacji. Oczekiwanie na udzielenie kredytu może się przeciągać nawet przez kilka tygodni – decyzja o przyznaniu faktoringu z reguły pada w ten sam dzień roboczy. 

Finansowanie faktoringiem jest udzielane na firmę, a nie na cel. Oznacza to, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży faktur przedsiębiorca może wykorzystać na dowolny cel firmowy. Nie ma potrzeby dokumentowania wydatków. Co więcej, faktoring nie zwiększa zadłużenia firmy ani nie wpływa na jej zdolność kredytową. W praktyce faktorant korzysta ze swoich środków – ceduje na faktora należności, do których ma prawo, jednak płatność w zwykłych warunkach nastąpiłaby nieco później.

Czego szukać u faktora?


Firmy faktoringowe różnią się wieloma czynnikami. Oto, na które warto zwrócić szczególną uwagę!

Szeroka oferta

Najlepsi faktorzy wyróżniają się szeroką i zróżnicowaną ofertą oraz możliwością dopasowania jej do potrzeb własnych klienta. Im więcej rodzajów faktoringu (pełny, niepełny, międzynarodowy, itp.), obsługiwanych walut (zwłaszcza, jeśli prowadzisz interesy z podmiotami zagranicznymi), form rozliczenia i usług dodatkowych, tym bardziej prawdopodobne, że Twoja firma znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje.

Jasne zasady

Wiele instytucji finansowych podaje tylko ogólne koszty, by z czasem zaskoczyć klienta dodatkowymi opłatami. Im bardziej klarowne są zasady współpracy i jaśniejszy cennik, tym większa szansa na udaną współpracę! Część faktorów udostępnia kalkulatory opłat, dzięki którym ich klienci mogą jeszcze przed nawiązaniem kontaktu oszacować, ile mniej więcej będzie kosztować skorzystanie z faktoringu.

Dodatkowe usługi

Samo finansowanie – nawet na atrakcyjnych warunkach – to tylko część usług oferowanych przez najlepsze firmy faktoringowe. Zanim wybierzesz faktora, sprawdź, czy oferuje dodatkowe usługi, takie jak szczegółowa weryfikacja kontrahenta, monitoring należności, windykacja należności w razie braku spłaty czy ubezpieczenie należności.

 

Wysokość limitu

Im wyższy limit faktoringowy, tym większe możliwości finansowania – niektórzy faktorzy oferują finansowanie w kwocie nawet to 15 000 000 zł!

 

Możliwość personalizacji oferty

 

Ranking firm faktoringowych – jak odczytywać informacje?


Ile rankingów, tyle sposobów przedstawienia informacji. Porównując oferty faktorów, zwróć uwagę na detale, którymi się różnią i odnieś je do potrzeb swojej firmy. 

Cena

Choć to oczywiste, że cena dla wielu firm będzie grała główną rolę, różnice cenowe często nie będą widoczne w rankingach. Przyczyna jest prosta – faktorzy prezentują zróżnicowane oferty, obejmujące szereg usług dodatkowych, różne zakresy limitów faktoringowych i odmienny czas realizacji. Z tego też powodu trudno jest oszacować cenę na podstawie danych z rankingu. 

Informacja, którą możesz znaleźć w rankingach, to wysokość części opłat oraz prowizji faktoringowej, stanowiącej podstawę kosztu usługi. To jednak także często wartość orientacyjna.

Limity faktoringowe

Dostępne minimum i maksimum finansowania to istotna informacja dotycząca usług wybranego faktora. Przy okazji limitów, firmy faktoringowe podają często także waluty, które obsługują. To istotne – zwłaszcza, jeśli wystawiasz faktury w innych niż PLN.

Sposób rozliczenia

System prowizyjny, ryczałt, a może opłata pobierana od przyznanego limitu? Dla współpracy Twojej firmy z faktorem duże znaczenie ma metoda rozliczenia, jaką przyjmiecie. To, która z nich okaże się najbardziej korzystna, zależy w dużej mierze od indywidualnych ustaleń pomiędzy Tobą a faktorem, ale – jak zwykle – warto mieć wybór.

Wysokość zaliczki

Zaliczka faktoringowa to kwota z faktury, która trafi na konto Twojej firmy po dokonaniu cesji. Im wyższa wartość zaliczki, tym lepiej. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, że część firm faktoringowych może także gwarantować zaliczkę natychmiast po podpisaniu umowy. Oznacza to, że Twoja firma może otrzymać część pieniędzy, zanim kontrahent potwierdzi cesję wierzytelności.

Inne usługi finansowania

Pozostałe istotne aspekty, które warto sprawdzić w rankingu firm faktoringowych

Pozostało jeszcze kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, czytając zestawienie ofert faktorów

  • Jeżeli dopiero rozpoczynasz działalność, sprawdź koniecznie, czy wybrany faktor finansuje także nowe firmy i start-upy – nie jest to powszechna reguła. 
  • Zwróć też uwagę na to, ile trwa proces decyzyjny. Niektóre firmy faktoringowe oferują decyzję nawet w 24 godziny. 
  • Elementem, który warto zweryfikować, jest potrzebna dokumentacja – może się okazać, że faktor, który wydaje się doskonałym wyborem, wymaga o wiele więcej formalności, których spełnienie w oczywisty sposób wpływa na czas realizacji usługi.

O tym warto wiedzieć:


  • leasing zwrotny - na czym polega?

    Leasing zwrotny – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?


    Czym jest leasing zwrotny i jakie korzyści z niego płyną?
    Więcej: Leasing zwrotny – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
  • jak estonski cit wplywa na faktoring

    Faktoring a estoński CIT


    W jaki sposób faktoring wpływa na wybór estońskiego CIT jako formy opodatkowania?
    Więcej: Faktoring a estoński CIT
  • Ranking firm faktoringowych

    Jak czytać ranking firm faktoringowych i jakie informacje możemy z niego wydobyć?


    Szukasz najlepszego faktora? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!
    Więcej: Jak czytać ranking firm faktoringowych i jakie informacje możemy z niego wydobyć?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.