Faktoring klasyczny a odwrotny

Popularność faktoringu od lat stabilnie rośnie. Dostawcy usług finansowych dla biznesu naturalnie rozwijają portfolio, oferując klientom firmowym coraz to ciekawsze warianty usługi. Dziś szczegółowo omówimy faktoring odwrotny i to, w jaki sposób różni się od klasycznego.
Spis treści:

Faktoring klasyczny a faktoring odwrotny – czym się różnią?


Popularność faktoringu od lat stabilnie rośnie. Dostawcy usług finansowych dla biznesu naturalnie rozwijają portfolio, oferując klientom firmowym coraz to ciekawsze warianty usługi. Dziś szczegółowo omówimy faktoring odwrotny i to, w jaki sposób różni się od klasycznego.

Faktoring i jego rodzaje


Faktoring klasyczny – czym jest?


Faktoring klasyczny krok po kroku

Krok 1: skontaktuj się z faktorem – podczas wypełniania wniosku wprowadź odbiorców Twoich faktur.

Krok 2: podpisz umowę i otrzymaj dostęp do Strefy Klienta. To tam będziesz zgłaszać kolejne faktury do finansowania.

Krok 3: otrzymane środki możesz wydać na dowolny cel firmowy.

Na czym polega faktoring odwrotny?


Faktoring odwrotny krok po kroku

Proces ten można streścić w kilku prostych krokach.

Krok 1: dokonaj zakupów firmowych – w rezultacie otrzymasz od dostawcy fakturę.

Krok 2: skontaktuj się z faktorem i skorzystaj z usługi faktoringu odwrotnego.

Krok 3: zobowiązanie wobec sprzedającego przenieś na faktora – ten natychmiast opłaci fakturę.

Krok 4: ureguluj zobowiązanie w późniejszym czasie – obowiązuje Cię nie termin z faktury, a ten, który ustaliliście wspólnie z faktorem.

Jakie korzyści przynosi faktoring odwrócony?

Dzięki usłudze faktoringu odwrotnego zadbasz o reputację dobrego, terminowego płatnika. To kluczowe w procesie budowania relacji z dostawcami. To długoterminowa inwestycja, bo im lepsze stosunki ze sprzedającym masz, tym większa szansa na lepsze warunki współpracy w przyszłości. Możesz uzyskać w ten sposób rabaty, priorytetową obsługę czy inne specjalne korzyści. 

Faktoring odwrotny umożliwi Twojej firmie także dokonanie potrzebnych zakupów w momencie, gdy ceny zamawianych towarów są wyjątkowo atrakcyjne. Nawet, jeśli nie dysponujesz środkami obrotowymi, możesz skorzystać z faktoringu odwróconego, by natychmiast otrzymać potrzebne towary (i móc bez przeszkód kontynuować działalność firmy). Na płatność czas przyjdzie później, gdy Twoi kontrahenci uregulują zobowiązania wobec Twojej firmy.

Faktoring klasyczny a odwrotny – porównanie


Podsumowanie


Faktoring klasyczny i odwrotny to dwie diametralnie różne usługi. Można powiedzieć, że w ramach wariantu zakupowego dochodzi do odwrócenia ról. To Ty stajesz się płatnikiem faktora, a nie – jak w klasycznej wersji – otrzymujesz płatność na rachunek firmowy. Kluczową cechą usługi jest jednak to, że nad wszystkim zachowujesz kontrolę i podejmujesz współpracę na własnych warunkach. 

O tym warto wiedzieć:


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.