Faktoring klasyczny a faktoring odwrotny – czym się różnią?
Popularność faktoringu od lat stabilnie rośnie. Dostawcy usług finansowych dla biznesu naturalnie rozwijają portfolio, oferując klientom firmowym coraz to ciekawsze warianty usługi. Dziś szczegółowo omówimy faktoring odwrotny i to, w jaki sposób różni się od klasycznego.
Faktoring i jego rodzaje
W ostatnich kilkunastu latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój usług finansowych dla firm. W ręce przedsiębiorców trafiły odroczone płatności, raty dopasowane do potrzeb firm, a także zróżnicowane formy faktoringu.
Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo zorientować się w dostępnych wariantach. Wszystko przez to, że faktorzy posługują się często własną nomenklaturą. Właśnie dlatego jedna usługa może być nazwana faktoringiem pełnym, inna faktoringiem bez regresu, a kolejna – faktoringiem kompletnym.
Wszystkie rodzaje usługi oraz ich podział na kategorie opisaliśmy w naszym artykule: Faktoring – co to jest i jakie są jego rodzaje?
Faktoring klasyczny – czym jest?
W najbardziej podstawowym ujęciu, faktoring klasyczny to usługa sprzedaży niewymagalnych faktur za gotówkę. Działa to w oparciu o tzw. cesję wierzytelności, czyli przekazanie prawa do otrzymania płatności innej firmie. Jest to więc rozwiązanie szczególnie korzystne dla przedsiębiorstw, które wystawiają faktury z odległymi terminami płatności i nie chcą czekać, aż ich kontrahenci uregulują zobowiązania (często na ostatnią chwilę).
W procesie faktoringu biorą udział trzy strony – faktor, faktorant i odbiorca.
Faktor to podmiot udzielający finansowania. W tej roli występuje zwykle firma faktoringowa lub bank. Faktor wykupuje należności (wystawione faktury) – przejmuje je od faktoranta i wypłaca mu wynikającą z faktury kwotę. Pobiera przy tym ustaloną wcześniej prowizję. W ramach finansowania faktor może zaoferować także dodatkowe usługi, takie jak monitoring należności, przejęcie ryzyka czy nawet windykację.
Faktorant to firma korzystająca z finansowania. Posiada ona wierzytelności z odległymi terminami płatności, które chce upłynnić, by zapobiec zatorom płatniczym. Faktorant wybiera faktoring, by dokonać w ten sposób cesji wierzytelności i zapewnić sobie natychmiastowy zastrzyk gotówki w zamian za prowizję.
Odbiorca to podmiot, który zakupił towary lub usługi od faktoranta i otrzymał od niego fakturę.z długim terminem płatności, ale jeszcze jej nie opłacił. Rolą odbiorcy jest wyrażenie zgody na cesję. W takiej sytuacji zmieni się adresat przelewu – gdy nadejdzie termin zapłaty, odbiorca będzie musiał uiścić umówioną kwotę na rachunek faktora, a nie oryginalnego wystawcy faktury.
Faktoring klasyczny to rozwiązanie długoterminowe. Wiąże się z koniecznością podpisania umowy faktoringowej, w ramach której faktorant otrzymuje dostęp do limitu faktoringowego. Kwota ta posłuży do finansowania faktur w dowolnym momencie w czasie trwania umowy. Limit faktoringowy jest odnawialny. Oznacza to, że – choć każda sfinansowana faktura obniża dostępną kwotę limitu – każda spłata zobowiązania dokonana przez odbiorcę odnawia dostępny limit. W ten sposób przedsiębiorcy mogą korzystać z finansowania w sposób ciągły.
Faktoring klasyczny krok po kroku
Usługa faktoringu online w założeniach jest prosta. W PragmaGO cały proces można opisać w kilku punktach:
Krok 1: skontaktuj się z faktorem – podczas wypełniania wniosku wprowadź odbiorców Twoich faktur.
Krok 2: podpisz umowę i otrzymaj dostęp do Strefy Klienta. To tam będziesz zgłaszać kolejne faktury do finansowania.
Krok 3: otrzymane środki możesz wydać na dowolny cel firmowy.
Na czym polega faktoring odwrotny?
Widniejącą w nazwie usługi “odwrotność” można rozumieć na różne sposoby. Właśnie dlatego – poza określeniami “faktoring odwrotny” oraz “faktoring odwrócony” – funkcjonuje jeszcze jedno: faktoring zakupowy. I to właśnie ono najlepiej oddaje istotę tej usługi.
W ramach faktoringu odwrotnego przedsiębiorca również korzysta z usługi finansowania oferowanej przez faktora. Tym razem jednak nie finansuje posiadanych wierzytelności, których jeszcze nie otrzymał, a obciążające go zobowiązania, których jeszcze nie spłacił.
Przyczyna, na której wyrasta potrzeba skorzystania z faktoringu odwróconego, może być taka sama, jak w przypadku faktoringu klasycznego. Brak opłaconych w terminie wierzytelności często sprawia, że przedsiębiorcy sami nie mogą uregulować własnych długów bądź zobowiązań, ponieważ nie dysponują środkami obrotowymi.
Faktoring odwrotny krok po kroku
Proces ten można streścić w kilku prostych krokach.
Krok 1: dokonaj zakupów firmowych – w rezultacie otrzymasz od dostawcy fakturę.
Krok 2: skontaktuj się z faktorem i skorzystaj z usługi faktoringu odwrotnego.
Krok 3: zobowiązanie wobec sprzedającego przenieś na faktora – ten natychmiast opłaci fakturę.
Krok 4: ureguluj zobowiązanie w późniejszym czasie – obowiązuje Cię nie termin z faktury, a ten, który ustaliliście wspólnie z faktorem.
Jakie korzyści przynosi faktoring odwrócony?
Dzięki usłudze faktoringu odwrotnego zadbasz o reputację dobrego, terminowego płatnika. To kluczowe w procesie budowania relacji z dostawcami. To długoterminowa inwestycja, bo im lepsze stosunki ze sprzedającym masz, tym większa szansa na lepsze warunki współpracy w przyszłości. Możesz uzyskać w ten sposób rabaty, priorytetową obsługę czy inne specjalne korzyści.
Faktoring odwrotny umożliwi Twojej firmie także dokonanie potrzebnych zakupów w momencie, gdy ceny zamawianych towarów są wyjątkowo atrakcyjne. Nawet, jeśli nie dysponujesz środkami obrotowymi, możesz skorzystać z faktoringu odwróconego, by natychmiast otrzymać potrzebne towary (i móc bez przeszkód kontynuować działalność firmy). Na płatność czas przyjdzie później, gdy Twoi kontrahenci uregulują zobowiązania wobec Twojej firmy.
Faktoring klasyczny a odwrotny – porównanie
Różnica między omawianymi wariantami zawiera się w kilku istotnych punktach.
Po pierwsze: w faktoringu klasycznym podstawą finansowania są wystawione przed przedsiębiorcę faktury. Sprzedajesz wierzytelności, które – koniec końców – i tak trafiłyby na rachunek Twojej firmy. Otrzymujesz jednak dostęp do środków znacznie szybciej i pozytywnie wpływasz na płynność finansową swojego przedsiębiorstwa. Faktoring odwrócony pozwala Twojej firmie uzyskać potrzebne środki na zaplanowane zakupy. Finansujesz więc nie faktury wystawione przez Ciebie odbiorcom, a te, które Twoja firma otrzymała od dostawcy.
Po drugie: faktoring klasyczny to usługa, w ramach której dokonujesz cesji wierzytelności i od tej pory zmienia się adresat płatności. Twój odbiorca przeleje więc środki nie na konto Twojej firmy, a na rachunek faktora. W faktoringu odwróconym to Twoja firma musi uregulować zobowiązanie. Środki przelejesz na rachunek wskazany przez faktora, a nie – jak wynika z zakupu – na konto dostawcy.
Po trzecie: faktoring klasyczny wymaga posiadania niewymagalnych wierzytelności, czyli wystawionych faktur, których termin płatności jeszcze nie minął, jednak usługa została już zrealizowana, a towar dostarczony. W faktoringu odwrotnym zgłaszasz do finansowania fakturę zakupową jeszcze zanim dostawca wykona swoją część umowy. W ten sposób możesz sfinansować zakupy na przykład w sklepach internetowych, które co do zasady nie realizują zamówień bez przedpłaty.
Po czwarte: w ramach faktoringu klasycznego otrzymujesz środki bezpośrednio na rachunek firmowy. Korzystając z faktoringu odwrotnego (zakupowego) zyskujesz czas – w PragmaGO to aż do 90 dni na spłatę zobowiązania.
Podsumowanie
Faktoring klasyczny i odwrotny to dwie diametralnie różne usługi. Można powiedzieć, że w ramach wariantu zakupowego dochodzi do odwrócenia ról. To Ty stajesz się płatnikiem faktora, a nie – jak w klasycznej wersji – otrzymujesz płatność na rachunek firmowy. Kluczową cechą usługi jest jednak to, że nad wszystkim zachowujesz kontrolę i podejmujesz współpracę na własnych warunkach.