stałym Klientom?
sprzedaży do 1 mln zł.
Sprawozdanie finansowe składa się z trzech głównych elementów – bilansu, rachunku zysków i strat oraz cash flow. To właśnie ostatnia składowa sprawozdania finansowego jest tematem poniższego tekstu.
W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Sprawozdanie finansowe to jeden ze sposobów oceny płynności finansowej firmy, ale nie tylko – z jego pomocą sprawdza się również zdolność przedsiębiorstwa do spłacania zobowiązań oraz skuteczność w ściąganiu długów.
Na sprawozdanie finansowe składają się trzy elementy:
Rachunek przepływów pieniężnych to zestawienie wszystkich przepływów pieniężnych dotyczących przedsiębiorstwa, które je sporządza. Od rachunku zysków i strat oraz bilansu cash flow różni się przede wszystkim tym, że zawiera informacje lepiej obrazujące stan faktyczny.
WAŻNE!
Rachunek przepływów pieniężnych – w odróżnieniu od pozostałych elementów sprawozdania finansowego – nie zawiera wartości szacunkowych, a jedynie zapis przepływów pieniężnych, które miały miejsce w rzeczywistości. Właśnie ten element czyni cash flow bardziej rzetelnym i użytecznym źródłem informacji finansowych.
W celu uzyskania maksymalnej przejrzystości, informacje zawarte w cash flow dzieli się na trzy grupy – chodzi o przepływy pieniężne pochodzące:
Ten segment danych zawiera informacje na temat podstawowej działalności firmy. Jakie wpisy tam znajdziemy?
WAŻNE!
W tym segmencie danych nie znajdziemy wzmianki o nietypowych dla przedsiębiorstwa zdarzeniach, takich jak inwestycje czy pozyskanie dotacji.
To właśnie w tej części powinny znaleźć się wszystkie dane dotyczące inwestycji poczynionych przez przedsiębiorstwo, a także wpływów z tytułu zbycia inwestycji oraz materialnych i niematerialnych aktywów trwałych i finansowych.
W tym segmencie znajdziemy informacje o pozyskanych i spłacanych źródłach finansowania, a więc:
WAŻNE!
Charakterystykę i strukturę cash flow dokładnie opisuje Ustawa o Rachunkowości.
Sprawdź także!
Analiza i wskaźniki rentowności
Ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
Zanim zaczniemy przeczesywać internet w poszukiwaniu wzoru cash flow, musimy poznać dwie metody przygotowywania rachunku przepływów pieniężnych – bezpośrednią i pośrednią.
Ten sposób skupia się na podziale i wyszczególnieniu przepływów finansowych na dotyczące konkretnych grup wpływów i wypływów. Utworzenie takiego podziału pozwala na łatwiejsze odnalezienie informacji o zaistniałych wydarzeniach mających wpływ na finanse firmy.
W tej metodzie pod uwagę bierze się:
Pobierz wzór cash flow w metodzie bezpośredniej
Ta metoda skupia się na ostatecznej wartości zysku netto (lub straty netto) oraz na ewentualnych korektach kosztów, pozbawionych charakteru pieniężnego, a więc takich, które w rzeczywistości nie wygenerowały wydatków.
W tej metodzie pod uwagę bierze się korekty dotyczące działalności:
Pobierz wzór cash flow w metodzie pośredniej
Rezultatem utworzonej analizy cash flow jest jeden z ośmiu możliwych wariantów obejmujących wyniki (dodatnie lub ujemne) przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej:
Wariant 1 – Często oznacza gromadzenie środków oraz to, że przedsiębiorstwo zyskuje na działalności operacyjnej, jednocześnie sprzedając aktywa i zaciągając zobowiązania.
Wariant 2 – Saldo operacyjne wciąż jest dodatnie, jednak firma sprzedaje aktywa. Zwiększony przepływ inwestycyjny może oznaczać cięcie kosztów (np. poprzez zwolnienia).
Wariant 3 – Dodatni strumień operacyjny jest mniejszy niż koszty inwestycyjne firmy – przedsiębiorstwo wspomaga się więc zewnętrznymi źródłami finansowania.
Wariant 4 – Spore środki z działalności operacyjnej, ujemny wynik w działalności inwestycyjnej i finansowej – oznacza to, że firmę stać na prowadzenie inwestycji oraz że w porę spłaca zobowiązania. Taka sytuacja to dobry sygnał dla przedsiębiorstwa.
Wariant 5 – Strumień operacyjny jest ujemny, jednak pozostałe wskaźniki sugerują tymczasowość problemu – powstałe braki w środkach zostają szybko uzupełnione poprzez finansowanie zewnętrzne.
Wariant 6 – Choć firma notuje straty z działalności operacyjnej, wciąż inwestuje, co przekłada się na wzrost wartości aktywów.
Wariant 7 – Zarówno działalność finansowa, jak i operacyjna przedstawiają wynik ujemny, oznacza to, że sprzedaż nie idzie dobrze, a kredytodawcy źle oceniają sytuację firmy. W takim układzie pozostaje sprzedaż aktywów w celu załatania dziury budżetowej.
Wariant 8 – Wszystkie trzy elementy ujemne oznaczają zwykle kłopoty finansowe przedsiębiorstwa. Jeżeli firma wcześniej zgromadziła kapitał, może pokryć zapotrzebowanie, spłacić zobowiązania i poświęcić część środków na inwestycje, jednak w razie braku poduszki finansowej, uzyskanie takiego wyniku może oznaczać konieczność wprowadzenia poważnych zmian w celu uniknięcia bankructwa.
Cash flow można z powodzeniem wykorzystać na przykład w procesie oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa, dlatego że zawiera jedynie wpisy pieniężne oraz stan faktyczny finansów firmy.
PRZYKŁAD:
Przedsiębiorstwo zamknęło transakcję z klientem na kwotę 30 000 zł netto. Płatność ze strony kontrahenta opóźnia się, jednak dochód został już odnotowany – firma nieposiadająca przygotowanego rachunku przepływów pieniężnych będzie traktowana tak, jakby te środki posiadała, jednak ich brak w rzeczywistości wpłynie negatywnie na ocenę płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Sporządzenie sprawozdania z przepływów pieniężnych eliminuje omawiany problem, dlatego że zawarte w nim dane przedstawiają stan rzeczywisty, a nie ten wynikający z dokumentów księgowych (faktur itp.).
Warto pamiętać, że prawidłowo sporządzony cash flow to kopalnia ważnych informacji, które pomogą początkującym przedsiębiorcom w odróżnieniu wypłacalności firmy od generowanych zysków.
Czytaj także:
Zatory płatnicze – czym są i jak ich uniknąć?
Sprawozdanie o zatorach płatniczych i stosowanych terminach płatności
Przychód i dochód to pojęcia, które powinien znać każdy z nas, niezależnie od tego, czy prowadzi własną firmę. Dowiedz się o nich więcej!
Kompensata jest to sposób na rozliczenie wzajemnych transakcji kontrahentów, zarówno zobowiązań jak i należności w formie bezgotówkowej.
Przedawnienie ma miejsce, gdy dłużnik nie ma już prawnego obowiązku, by spłacić zadłużenie. Dowiedz się więcej!