Sprawozdanie o zatorach płatniczych i stosowanych terminach płatności

Prawo i podatki
Dodane: 13 stycznia 2021

Zatory płatnicze stanowią dla wielu przedsiębiorców przykrą codzienność – według informacji rządowych nie dalej jak dwa lata temu ponad 50% małych i średnich firm deklarowało, że opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów przekraczają często 60 dni. Zatory płatnicze mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, a nikogo nie trzeba przekonywać, że utrzymywanie się takiego stanu rzeczy doprowadzi do powstania błędnego koła – kontrahenci często przeciągają termin spłaty właśnie z tego powodu, że sami oczekują na przelewy od swoich klientów. Aby poradzić sobie z tym problemem, resort rozwoju zdecydował się na wprowadzenie szeregu rozwiązań. Jednym z nich jest ustawa ograniczająca zatory płatnicze, drugim zaś sprawozdanie o zatorach płatniczych (stosowanych terminach płatności).

W tym artykule odpowiemy na pytania:

 

Ustawa ograniczająca zatory płatnicze

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakłada przede wszystkim skrócenie terminów zapłaty, ale wprowadza szereg innych mechanizmów, między innymi wprowadzenie ulgi na złe długi w PIT i CIT czy większe uprawnienia Prezesa UOKiK w celu pociągnięcia do odpowiedzialności przedsiębiorstw generujących zatory płatnicze.

WAŻNE!


Według danych BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale 2019 r. aż 49% wszystkich przedsiębiorstw oczekiwało na spłatę należności ponad 60 dni po terminie. Szczególnie dotknięte tą sytuacją są: branża transportowa i budownicza – w tych sektorach aż 60% firm musi radzić sobie z zatorami.

Jakie zmiany wprowadza ustawa?

Oto główne punkty ustawy, które od początku 2020 roku zmieniły się, by zapobiegać powstawaniu zatorów płatniczych:

 

 

WAŻNE!


Wysokość kar jest ustalana na podstawie wartości niezapłaconych faktur oraz długości opóźnień. Kary nie będą dotykały firm, które nie mogą zapłacić kontrahentom z powodu tego, że same oczekują na zapłatę od swoich dłużników.

 

Sprawdź także!
JPK_V7 – nowy Jednolity Plik Kontrolny
Klasyfikacja PKD – co to jest?

Sprawozdanie o zatorach płatniczych / stosowanych terminach zapłaty

Ostatnim z rozwiązań mających ograniczyć zatory płatnicze, jest konieczność sporządzania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty przez niektórych przedsiębiorców – wynika ona wprost z treści omawianej już ustawy i dotyczy największych firm. To one, według danych z Europejskiego Raportu Płatności, najczęściej wykorzystują wydłużone terminy płatności jako nieuczciwą formę kredytowania (kosztem mniejszych podmiotów).

Według informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: „publikacja danych o stosowanych praktykach płatniczych stwarza największym przedsiębiorcom możliwość zaprezentowania się jako rzetelni kontrahenci”. A jak to wygląda w praktyce?

Termin i sposób złożenia sprawozdania

Jako że nowe przepisy obowiązują od 2020 roku, właśnie teraz – z początkiem 2021 roku – po raz pierwszy przedsiębiorcy złożą sprawozdanie. Termin składania dokumentów upływa 31 stycznia 2021 r. 

Na portalu biznes.gov.pl uruchomiono e-usługę, która umożliwia złożenie sprawozdania o terminach zapłaty online, bez wychodzenia z domu.

 

Uwaga! Wymagany Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

Kliknij w ten link, aby przekazać sprawozdanie do właściwego urzędu.

Dane w sprawozdaniu

Każda duża firma musi w sprawozdaniu o stosowanych terminach zapłaty zawrzeć informacje, o których mowa w art. 13a ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Są to:

W związku z tym, że każdy nowy akt prawny może budzić wątpliwości i trudności w odpowiedniej interpretacji, portal rządowy skonstruował także przystępną listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami – część obecnych tam zagadnień poruszyliśmy już w tym artykule.

Czytaj także:
Zatory płatnicze w branży TSL. Czy faktycznie można uniknąć tego problemu?
Jak wykorzystać przeterminowane faktury i poprawić płynność finansową?
Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Podatek VAT - czy warto być jego płatnikiem?

Czy warto być VATowcem?

Zakładasz firmę i nie wiesz, czy warto być VATowcem? Sprawdź, w jakich sytuacjach odprowadzanie podatku VAT może być opłacalne dla Twojej firmy!

Czytaj więcej
Podatek PIT i różne rodzaje deklaracji

Rodzaje pitów – ile mamy różnych formularzy PIT?

Choć mówiąc o rocznej deklaracji podatkowej mamy na myśli zazwyczaj formularz PIT-37 lub PIT-36, istnieje wiele innych rodzajów formularzy. Sprawdź, kiedy należy je stosować!

Czytaj więcej
faktura od nievatowca dla vatowca

Faktura od nievatowca dla vatowca – czy można odliczyć podatek VAT?

W jakiej sytuacji firma zwolniona z odprowadzania podatku VAT musi wystawić fakturę?

Czytaj więcej