na termin płatności.
Zatory płatnicze stanowią dla wielu przedsiębiorców przykrą codzienność – według informacji rządowych nie dalej jak dwa lata temu ponad 50% małych i średnich firm deklarowało, że opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów przekraczają często 60 dni. Zatory płatnicze mogą prowadzić do utraty płynności finansowej, a nikogo nie trzeba przekonywać, że utrzymywanie się takiego stanu rzeczy doprowadzi do powstania błędnego koła – kontrahenci często przeciągają termin spłaty właśnie z tego powodu, że sami oczekują na przelewy od swoich klientów. Aby poradzić sobie z tym problemem, resort rozwoju zdecydował się na wprowadzenie szeregu rozwiązań. Jednym z nich jest ustawa ograniczająca zatory płatnicze, drugim zaś sprawozdanie o zatorach płatniczych (stosowanych terminach płatności). Jak działają i jakie zmiany przynoszą? Zapraszam do lektury!
Dokument przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakłada przede wszystkim skrócenie terminów zapłaty, ale wprowadza szereg innych mechanizmów, między innymi wprowadzenie ulgi na złe długi w PIT i CIT czy większe uprawnienia Prezesa UOKiK w celu pociągnięcia do odpowiedzialności przedsiębiorstw generujących zatory płatnicze.
WAŻNE!
Według danych BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale 2019 r. aż 49% wszystkich przedsiębiorstw oczekiwało na spłatę należności ponad 60 dni po terminie. Szczególnie dotknięte tą sytuacją są: branża transportowa i budownicza – w tych sektorach aż 60% firm musi radzić sobie z zatorami.
Oto główne punkty ustawy, które od początku 2020 roku zmieniły się, by zapobiegać powstawaniu zatorów płatniczych:
WAŻNE!
Wysokość kar jest ustalana na podstawie wartości niezapłaconych faktur oraz długości opóźnień. Kary nie będą dotykały firm, które nie mogą zapłacić kontrahentom z powodu tego, że same oczekują na zapłatę od swoich dłużników.
Sprawdź także!
JPK_V7 – nowy Jednolity Plik Kontrolny
Klasyfikacja PKD – co to jest?
Ostatnim z rozwiązań mających ograniczyć zatory płatnicze, jest konieczność sporządzania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty przez niektórych przedsiębiorców – wynika ona wprost z treści omawianej już ustawy i dotyczy największych firm. To one, według danych z Europejskiego Raportu Płatności, najczęściej wykorzystują wydłużone terminy płatności jako nieuczciwą formę kredytowania (kosztem mniejszych podmiotów).
Według informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: „publikacja danych o stosowanych praktykach płatniczych stwarza największym przedsiębiorcom możliwość zaprezentowania się jako rzetelni kontrahenci”. A jak to wygląda w praktyce?
Jako że nowe przepisy obowiązują od 2020 roku, właśnie teraz – z początkiem 2021 roku – po raz pierwszy przedsiębiorcy złożą sprawozdanie. Termin składania dokumentów upływa 31 stycznia 2021 r.
Na portalu biznes.gov.pl uruchomiono e-usługę, która umożliwia złożenie sprawozdania o terminach zapłaty online, bez wychodzenia z domu.
Uwaga! Wymagany Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.
Kliknij w ten link, aby przekazać sprawozdanie do właściwego urzędu.
Każda duża firma musi w sprawozdaniu o stosowanych terminach zapłaty zawrzeć informacje, o których mowa w art. 13a ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Są to:
od dnia wystawienia faktury lub rachunku,
W związku z tym, że każdy nowy akt prawny może budzić wątpliwości i trudności w odpowiedniej interpretacji, portal rządowy skonstruował także przystępną listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami – część obecnych tam zagadnień poruszyliśmy już w tym artykule.
Czytaj także:
Zatory płatnicze w branży TSL. Czy faktycznie można uniknąć tego problemu?
Jak wykorzystać przeterminowane faktury i poprawić płynność finansową?
Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?
Kredyt obrotowy dla firm to rozwiązanie wybierane przez wielu przedsiębiorców. Poznaj rodzaje kredytów obrotowych oraz finansowanie zakupów, czyli alternatywę, którą warto rozważyć.
Polscy przedsiębiorcy od 2020 roku mają nowy obowiązek - jest to obowiązek sporządzenia sprawozdania o stosowanych terminach płatności. Do kiedy i gdzie takie sprawozdanie należy zgłosić? Sprawdź!
Odległe terminy płatności na wystawianych fakturach to problem większości firm z branży przemysłowej. Faktoring to rozwiązanie, które pomoże Ci się z nimi uporać. Poznaj korzyści, jakie możesz zyskać wybierając faktoring!