KRD a BIG
Aby uniknąć niejasności, warto już na wstępie wyjaśnić, że Krajowy Rejestr Długów to w rzeczywistości baza danych należąca do jednego z pięciu Biur Informacji Gospodarczej funkcjonujących w Polsce, będąca przy tym najstarszą z nich – działa bowiem nieprzerwanie od 2003 roku.
Ważne!
W Polsce działa pięć BIG-ów:
- Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor;
- Rejestr Dłużników ERIF;
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG;
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej;
- Krajowy Rejestr Długów.
Działalność KRD opiera się na kilku elementach: przyjmowaniu informacji na temat konsumentów i przedsiębiorstw, sprawdzaniu wiarygodności finansowej zgłoszonych podmiotów, monitorowania kontrahentów oraz udostępniania raportów finansowych.
Jak dane o osobach i firmach trafiają do KRD?
Konsumenci i firmy zalegający z płatnościami mogą trafić do Krajowego Rejestru Długów, ale nie dzieje się to automatycznie – aby w bazie KRD pojawił się wpis na temat podmiotu, musi zostać zgłoszony przez wierzyciela lub firmę windykacyjną.
Zanim jednak to nastąpi, muszą zajść konkretne okoliczności.
KRD – rejestracja konsumenta:
- po pierwsze: zobowiązanie, którego spłata się opóźnia, musi powstać w ramach konkretnego stosunku prawnego – może być skutkiem np.: umowy kredytowej, dystrybucyjnej czy zamówionej usługi;
- po drugie: kwota rzeczonego zobowiązania musi wynosić minimum 200 zł;
- po trzecie: wierzyciel musi przedstawić dłużnikowi wezwanie do zapłaty, w którym wyraźnie zaznaczy, że kolejnym krokiem (w razie nieotrzymania należności) będzie przekazanie danych dłużnika do jednego lub kilku rejestrów długów zbierających informacje od podmiotów;
- po czwarte: od wezwania dłużnika do zapłaty (w sposób opisany powyżej) do momentu zgłoszenia go do Krajowego Rejestru Długów musi upłynąć minimum 30 dni.
KRD – zgłoszenie firmy
Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorstwo, proces zgłoszenia co do zasady pozostaje niezmieniony – pojawiają się jedynie dwie różnice:
- minimalna kwota niespłaconej należności wynosi w przypadku przedsiębiorstw 500 zł;
- należność musi być wymagalna przez okres co najmniej 60 dni.
Krajowy Rejestr Długów – raporty
Wygenerowanie raportu w Krajowym Rejestrze Długów to dobry sposób na upewnienie się, czy przypadkiem nie widnieją w nim dane nasze lub naszej firmy. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli w niedalekiej przyszłości planujemy uzyskanie kredytu lub pożyczki. Możemy być pewni, że nawet jeżeli sami nie skorzystamy z możliwości, jakie oferuje krajowy rejestr dłużników, zrobi to z pewnością nasz potencjalny kredytodawca.
Warto upewnić się, czy ktoś zgłosił wpis do KRD na nasz temat, zanim zdecydujemy się uruchomić procedurę kredytową – będziemy mogli odpowiednio zareagować, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie potrzebnych środków.
Ważne!
Zdarza się, że osoby lub firmy trafiają na wpisy do KRD informujące o rzekomo niespłaconym długu, mimo że terminowo spłacają wszystkie należności. Może się to wiązać z wyłudzeniem kredytu na nasze dane – również dlatego warto zdecydować się na przykład na sprawdzenie jednorazowe w KRD.
To szczególnie ważne, gdyż liczba prób wyłudzeń kredytów z roku na rok zwiększa się. Dla przykładu: w pierwszej połowie 2020 roku podjęto ponad 3000 takich prób (o 800 więcej niż rok wcześniej) na łączną kwotę 125 mln zł.
Jak sprawdzić KRD?
Najpierw odwiedzamy stronę internetową krd.pl, a następnie wybieramy odpowiednią ofertę – dla konsumentów lub dla biznesu.
KRD – sprawdzanie konsumenta
Kliknięcie przycisku „Oferta dla konsumentów” przeniesie użytkownika na podstronę, w której centralne miejsce zajmuje informacja o partnerstwie KRD z inicjatywą Chroń PESEL.
Uwaga!
W tym kroku łatwo się zniechęcić, ponieważ kliknięcie w przycisk „Dowiedz się więcej”, który jest widoczny od razu, spowoduje przeniesienie użytkownika na stronę chronpesel.pl, na której otrzymamy informację o konieczności zapłacenia niemałego abonamentu za skorzystanie z usługi sprawdzenia siebie w KRD. Istnieje jednak sposób na to, by sprawdzić się w KRD za darmo.
Ważne!
Każdy użytkownik KRD może sprawdzić informacje na swój temat bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Ponadto, również raz na 6 miesięcy, może sprawdzić listę podmiotów, które kierowały do KRD zapytania na temat użytkownika.
W tym celu należy wykonać tych kilka kroków:
- Przewiń stronę nieco niżej i wybierz interesującą Cię opcję: „Sprawdzenie siebie w KRD BIG SA” lub „Sprawdzenie rejestru zapytań o siebie w KRD BIG SA”
- Następnie znajdziesz się na stronie, na której po raz kolejny reklamuje się inicjatywa „Chroń PESEL”. Przewiń stronę prawie na sam dół, aż zobaczysz niebieski banner zatytułowany „Informacja o ustawowym sprawdzeniu siebie i rejestru zapytań 1 raz na 6 miesięcy”.
- Kliknij w podkreślone słowa „serwisie transakcyjnym”, dzięki czemu założysz konto w KRD w trzech krokach.
Ważne!
Jeżeli zakładamy nowe konto w Krajowym Rejestrze Długów, będziemy musieli podać dane osobowe, a następnie je zweryfikować za pomocą przelewu na kwotę 1 zł (najszybszy sposób) lub skanu dowodu osobistego (w tym przypadku procedura może trwać dłużej, ponieważ dokument musi zostać rozpatrzony ręcznie, zaś przelew weryfikuje się automatycznie).
- Zaloguj się na nowe konto i kliknij „Sprawdź mój PESEL” – system wygeneruje raport, który od tej pory znajdziesz w zakładce „Raporty” na koncie użytkownika.
KRD – sprawdzanie firm
Jeżeli z poziomu strony głównej KRD wybraliśmy opcję „Oferta dla firm”, możemy skorzystać z różnego rodzaju rozwiązań przygotowanych specjalnie dla klientów biznesowych. Warto szczególną uwagę zwrócić na pozycje: dopisywanie dłużnika do KRD, sprawdzanie firm, monitorowanie firm oraz bezpieczeństwo Twojej firmy.
- dopisywanie dłużnika to opcja, którą powinniśmy wybrać, jeżeli nasz kontrahent spóźnia się z zapłatą należności, a ta spełnia wszystkie warunki (podstawa, kwota, termin wymagalności itp. – zgodnie z listą okoliczności, jaką zamieściliśmy wcześniej w artykule). Z punktu widzenia wierzyciela, umieszczenie informacji o dłużniku w KRD ma same plusy – jest to świetny sposób na zachęcenie kontrahenta do uregulowania należności. Jeżeli tego nie zrobi, będzie miał trudności z uzyskaniem kredytu, pożyczki czy leasingu.
Ważne!
Jeżeli należność zostanie uregulowana, wierzyciel ma obowiązek zgłosić ten fakt w KRD i złożyć wniosek o usunięcie informacji o długu z rejestru w terminie 14 dni od momentu spłaty. Jeżeli kontrahent nie zapłacił całości należnej kwoty, a jedynie jej umówioną część, również w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie aktualizacji danych, tak aby w KRD znajdowały się informacje odpowiadające stanowi faktycznemu.
- sprawdzanie firm zainteresuje tych przedsiębiorców, którzy szykują się do nawiązania długofalowej współpracy lub do zainwestowania w rozwiązanie proponowane przez kontrahenta. Sprawdzanie firm w KRD umożliwia zapoznanie się z ich sytuacją finansową i zminimalizować ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji. Wystarczy jeszcze przed podpisaniem umowy wygenerować raport na temat klienta, podając NIP przedsiębiorstwa.
- monitorowanie firm przyda się, jeżeli współpracujemy ze stałymi klientami. Włączona usługa monitorowania poinformuje nas w przypadku, gdy do KRD wpłyną informacje o długu jednego z naszych klientów, ale również, gdy dane te zostaną zaktualizowane lub usunięte.
- bezpieczeństwo Twojej firmy to opcja przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy chcą wiedzieć, kto i kiedy pobiera dane z KRD na ich temat, a także chcą otrzymać powiadomienie na wypadek, gdyby to ich dane zostały dopisane do KRD. Raport KRD zawiera informacje na temat zapytań z ostatnich 12 miesięcy.
Jak długo widnieje wpis w Krajowym Rejestrze Długów?
Nie jest tajemnicą, że najlepszy sposób na usunięcie wpisu z KRD to spłacenie wszelkich zaciągniętych długów. Jeżeli jednak tego nie zrobimy, pamiętajmy, że wpis na temat dłużnika w KRD może zostać usunięty dopiero w terminie 3 lat od ostatniej aktualizacji danych, nie później niż po upływie 10 lat od dnia zgłoszenia wpisu w KRD przez wierzyciela.