Ubezpieczenie CPM – kiedy należy zadbać o ubezpieczenie maszyn budowlanych?

Jeśli prowadzisz działalność w branży budowlanej, doskonale wiesz, że maszyny budowlane to sprzęt niezwykle kosztowny. Jednocześnie – choć wytrzymały – jest stale narażony na uszkodzenia podczas użytkowania. Nic więc dziwnego, że firmy korzystające z tych maszyn, często decydują się na zakup polisy ubezpieczeniowej. Poznaj szczegóły dotyczące ubezpieczenia CPM.
Spis treści:

  • kradzież maszyn i sprzętu z placu budowy lub miejsca postoju,
  • uszkodzenia i zniszczenia poczynione przez osoby trzecie, 
  • błędy w obsłudze maszyn,
  • szkody wywołane przez warunki atmosferyczne (pożar, uderzenie pioruna, osuwisko, grad),
  • kolizje z innymi maszynami,
  • przewrócenie się maszyny,
  • inne uszkodzenia.

CPM chroni maszyny i sprzęt przede wszystkim podczas eksploatacji, ale także na czas postoju, napraw, remontów, montażu, demontażu, załadunku i rozładunku.


Choć w nazwie pojawia się słowo machinery, nie musisz ograniczać się do ochrony maszyn należących do Twojej firmy. Ubezpieczeniem można objąć:

  • maszyny budowlane (m.in.: koparki, ładowarki, wózki widłowe, walce drogowe, spycharki, żurawie i pozostałe),
  • sprzęt budowlany (w tym narzędzia, rusztowania, elementy zabezpieczające, kontenery).

Wykupienie dodatkowej polisy to rozwiązanie na zdecydowaną większość problemów, ale nie na wszystkie. Choć zakres usług oferowanych przez ubezpieczycieli może się od siebie różnić, polisa z reguły nie obejmuje awarii mechanicznych pojazdów, a także usterek układów elektrycznych. CPM nie uchroni też posiadacza maszyny budowlanej przed szkodami wyrządzonymi umyślnie ani przed niedbalstwem. 

Zanim zawrzesz umowę ubezpieczeniową, koniecznie zgłoś wszelkie już znane braki, szkody i usterki dotyczące maszyny, którą chcesz ubezpieczyć. Jeżeli tego nie zrobisz, a któraś z nich przyczyni się do powstania uszkodzenia lub innej szkody, nie otrzymasz świadczenia z polisy CPM.

Ubezpieczenie sprzętu nie zadziała także na powstałą w sposób naturalny korozję ani nie obejmie części, które zużywają się w miarę eksploatacji.


Zanim podejmiesz decyzję o wykupieniu polisy, wykonaj kilka kroków, które ułatwią Ci podjęcie decyzji i pozwolą uniknąć typowych pułapek.

Dysponując konkretnym, rzetelnie wypełnionym i możliwie szczegółowym wykazem nie tylko pokażesz, że jesteś profesjonalnie przygotowany do zawarcia ubezpieczenia, ale też skrócisz czas realizacji – ubezpieczycielowi oszczędzisz czasu na wracanie do Ciebie z dodatkowymi pytaniami, a sobie oszczędzisz odpowiadania na nie.

Wykaz maszyn budowlanych, które zamierzasz zgłosić do ubezpieczenia powinien zawierać:

  • numer identyfikacyjny, rejestracyjny i/lub inwentarzowy maszyny,
  • nazwę marki i modelu,
  • rok produkcji,
  • określenie typu maszyny,
  • wartość maszyny.

Dodatkowo, jeżeli maszyna jest leasingowana, należy w związku z tym przygotować komplet dokumentów poświadczających fakt zawarcia umowy leasingu.

Warto przemyśleć tę kwestię jeszcze zanim nawiążesz kontakt z ubezpieczycielem. Suma ubezpieczenia to limit kwoty, jaką firma ubezpieczeniowa może wypłacić w ramach zawartej umowy. Ustalając niską sumę ubezpieczenia możesz w razie potrzeby uzyskać świadczenie, które nie pokryje wszystkich strat – w zamian jednak opłacasz niższą składkę ubezpieczeniową. Wyższa suma pozwoli odzyskać większą kwotę w razie wystąpienia szkody.

Aby bardziej precyzyjnie określić swoje potrzeby, spróbuj przygotować osobne sumy ubezpieczenia dla każdej z maszyn, jeżeli chcesz objąć polisą więcej niż jedną.

W przypadku ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego sytuacja jest o wiele prostsza – wystarczy podać najważniejsze dane i skorzystać z porównywarki. Jeśli chcesz skorzystać z polisy CPM, sprawa nieco się komplikuje – czeka Cię więc kontakt z różnymi firmami i zapoznawanie się z każdą ofertą osobno. Możesz też skorzystać z usług doradcy ubezpieczeniowego, który wykona tę pracę za Ciebie – w zamian za określoną kwotę.


Niezwykle istotny jest fakt, że ubezpieczenie CPM jest zupełnie opcjonalne – to dobra praktyka i rozwiązanie, które pomoże uniknąć sporych kosztów w przypadku awarii, kolizji czy kradzieży maszyn budowlanych, ale nie zastąpi ono OC.

Ubezpieczenie OC maszyn budowlanych dotyczy wszystkich maszyn budowlanych, poruszających się po drogach publicznych (w tym parkingach i strefach zamieszkania).

Firma pana Jakuba dysponuje jedną minikoparką oraz jedną pełnowymiarową koparką. Ta pierwsza każdorazowo przewożona jest na lawecie na plac budowy wprost z miejsca postoju. Druga z kolei porusza się na własnych kołach po drogach publicznych. W tej sytuacji ubezpieczenie OC dla minikoparki jest nieobowiązkowe (wciąż można je wykupić), zaś dla koparki obowiązkowe.

Jeżeli pan Jakub chciałby przejechać minikoparką z miejsca postojowego na plac budowy drogą publiczną, musiałby najpierw wykupić polisę OC dla tego pojazdu.

Zdarza się także, że właściciel koparki nie świadczy nią żadnych usług, a jedynie wykorzystuje ją na swojej posesji (np. w gospodarstwie rolnym). W tej sytuacji nie ma obowiązku wykupywania polisy OC z dwóch powodów. 

Po pierwsze: dlatego, że pojazd nie porusza się po drogach publicznych. 

Po drugie: dlatego, że koparka jest pojazdem wolnobieżnym (osiągającym prędkość nie większą niż 25 km/h), a takowe nie podlegają obowiązkowi rejestracji. Nie spełnia więc wymogu, który głosi, że obowiązkowym ubezpieczeniem OC należy objąć każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny.

A co w przypadku, gdy maszyna przez większość czasu nie porusza się po drogach publicznych, ale jej właściciel dojeżdża nią na miejsce pracy na przykład w sezonie letnim? W takiej sytuacji może skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego.

Pan Tadeusz posiada ładowarkę, jednak korzysta z niej tylko w sezonie letnim – przez resztę roku pojazd zaparkowany jest w garażu. Właściciel może wykupić krótkoterminową polisę OC dla pojazdów wolnobieżnych. Jest ona dostępna na okres nie krótszy niż 3 miesiące. Pan Tadeusz wykupuje więc OC z początkiem maja, a w razie potrzeby przedłuża polisę o kolejne trzy miesiące.

Przepisy dotyczące krótkoterminowego ubezpieczenia OC znajdziesz w Art. 27 pkt. 4 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

O tym warto wiedzieć:


  • leasing zwrotny - na czym polega?

    Leasing zwrotny – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?


    Czym jest leasing zwrotny i jakie korzyści z niego płyną?
    Więcej: Leasing zwrotny – na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
  • pakiet deregulacyjny wspiera firmy

    Pierwszy pakiet deregulacyjny dla przedsiębiorców – jakie zmiany przyniesie?


    Czym jest pakiet deregulacyjny i jak wpłynie na polskich przedsiębiorców?
    Więcej: Pierwszy pakiet deregulacyjny dla przedsiębiorców – jakie zmiany przyniesie?
  • podatkowa grupa kapitałowa składa się z co najmniej dwóch spółek

    Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) – co to jest, kiedy warto ją stworzyć?


    Czym jest podatkowa grupa kapitałowa i kiedy warto ją założyć? Jakie korzyści przynosi?
    Więcej: Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) – co to jest, kiedy warto ją stworzyć?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.