BIK przedsiębiorcy – co to jest?
System Informacyjny BIK Przedsiębiorca – bo tak brzmi pełna nazwa – jest odrębną bazą danych, w której BIK gromadzi dane dotyczące wszelkiego rodzaju zobowiązań zaciąganych przez prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, freelancerów, spółki oraz rolników.
Tym, co w BIK Przedsiębiorca najistotniejsze, jest historia kredytowa, zarówno ta pozytywna, jak i negatywna. Jakie dokładnie informacje tam znajdziemy?
- dane firmy/podmiotu;
- rodzaj i kwota zobowiązania;
- liczba i wysokość rat;
- historia spłat (wraz z terminami).
Pozytywna informacja kredytowa
Faktem, o którym często zapominają ci, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kredytu, jest to, że w BIK-u gromadzi się nie tylko informacje o niespłaconych czy spóźnionych zobowiązaniach. Banki znajdą tam także te kredyty, które spłacamy rzetelnie i w terminie, a także te, które z powodzeniem spłaciliśmy.
To ważne, bo pozytywna historia kredytowa również może wpłynąć na ocenę osoby lub przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, na warunki finansowe nowego kredytu.
Jak sprawdzić BIK Przedsiębiorcy?
Nie tylko bank, gdy chce sprawdzić historię zobowiązań firmy, może wygenerować raport BIK Przedsiębiorca. Sam przedsiębiorca także może wygenerować wspomniany raport – choćby po to, by zweryfikować swoją własną historię kredytową i upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Aby wygenerować raport BIK Przedsiębiorca, wystarczy odwiedzić stronę internetową bik.pl i założyć tam konto, podając dane z dowodu osobistego (w tym imiona, nazwisko, numer PESEL, serię i numer dokumentu oraz datę jego wydania i ważności), adres e-mail, numer telefonu oraz adres zamieszkania, a także NIP firmy. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych należy wykonać przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. Następnie wystarczy wybrać pojedynczy raport lub roczny pakiet i uiścić odpowiednią opłatę.
Otrzymałem dostęp do swojej historii kredytowej i co dalej?
Jeśli wszystko się zgadza, nie musisz podejmować żadnych kroków – możesz bez przeszkód ubiegać się o kredyt na firmę.
Może się jednak zdarzyć, że w BIK-u pojawi się niezgodna z prawdą informacja: na przykład o kredycie, którego nie wzięliśmy, lub o opóźnionej racie, którą w rzeczywistości spłaciliśmy w terminie. Warto dowiedzieć się wszystkiego o swojej obecnej sytuacji kredytowej, zanim przystąpimy do procesu kredytowego.
Sprawdzenie BIK Przedsiębiorcy zawczasu da nam możliwość wyjaśnienia nieprawidłowości. W tym celu konieczny będzie bezpośredni kontakt z instytucją, która zgłosiła nieprawidłową informację do BIK. Wysłanie wniosku o sprostowanie powinno po jakimś czasie zaowocować aktualizacją danych w Biurze Informacji Kredytowej.
Pozytywna i negatywna informacja kredytowa w BIK
Biuro Informacji Kredytowej powstało, by ostrzegać instytucje finansowe przed nieuczciwymi kredytobiorcami. W związku z tym negatywna informacja kredytowa przechowywana jest w BIK-u aż przez pięć lat. Po upływie tego okresu dane te przenoszone są do zbioru danych statystycznych, gdzie spędzą kolejne 12 lat. BIK jest zobowiązany do udostępniania negatywnej informacji kredytowej podmiotom, które wyślą zapytanie monitorujące, mające pokazać praktyki kredytowe firmy-pożyczkobiorcy.
Inaczej ma się sprawa z pozytywną historią kredytową. Te informacje BIK może przekazać firmom trzecim tylko, jeśli zostanie wyrażona zgoda przedsiębiorstwa, którego zebrane dane dotyczą.
Warto pamiętać, że firmowe kredyty mają wpływ także na osobistą zdolność kredytową. Działa to również w drugą stronę, co tylko potwierdza, że dbałość o terminowe spłaty zobowiązań jest kluczowa na wypadek starania się o kolejne kredyty w przyszłości.