Split Payment sprawiło, że coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pomogą im poprawić cashflow. Z pomocą może im przyjść faktoring online od PragmaGO. Dzięki niemu niestraszne stają się zarówno odległe terminy płatności na fakturach, jak i zablokowane środki na rachunku VAT. Obecni klienci firm faktoringowych, którzy płacą w MPP również muszą dostosować się do nieco innego sposobu zgłaszania faktur do finansowania.
Na czym polega Split Payment?
Dla przypomnienia: obowiązkowy Split Payment wprowadzono 1 listopada 2019 roku. Polega on na płatności za towar lub usługę na dwa rachunki udostępnione przez bank lub SKOK:
- wartość netto trafia na zasadniczy rachunek sprzedawcy/usługodawcy;
- kwota podatku VAT trafia na specjalny rachunek VAT sprzedawcy/usługodawcy.
Mechanizm podzielonej płatności trzeba zastosować wtedy, gdy wszystkie poniższe warunki są spełnione jednocześnie:
- wartość brutto transakcji wynosi co najmniej 15 tysięcy złotych;
- faktura dotyczy choćby jednej pozycji z wykazu towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT;
- obie strony transakcji są podatnikami VAT
Obowiązki i sankcje wynikające z wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności (MPP)
Wprowadzenie obowiązkowego Split Payment dołożyło przedsiębiorcom jeszcze więcej obowiązków, a niedostosowanie się do nich może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.
Jeżeli faktura ma być rozliczona z zastosowaniem MPP, sprzedawca/usługodawca powinien umieścić na niej dopisek: „mechanizm podzielonej płatności”. Jeśli tego nie zrobi, może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającej z faktury lub sankcją karno-skarbową za wadliwe fakturowanie.
Nabywca towaru/usługi musi zapłacić za fakturę z wykorzystaniem Split Payment za pomocą jednego przelewu – tzw. komunikatu przelewu, w którym ma wpisać:
- kwotę podatku VAT;
- kwotę sprzedaży brutto;
- numer faktury;
- NIP sprzedawcy/usługodawcy.
Co istotne: nabywca towaru/usługi musi zapłacić za pomocą Split Payment, nawet jeśli na fakturze nie ma zapisu o mechanizmie podzielonej płatności. Jeżeli nie zastosuje obowiązkowego MPP, jego również mogą spotkać konsekwencje: dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającej z faktury lub sankcja karno-skarbowa.
Jak Split Payment zmienia model korzystania z usług faktoringowych?
Wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wyraźnie wpłynęło na usługi faktoringowe.
W faktoringu odbiorca towarów/usług (dłużnik) przelewa pieniądze na rachunek faktora (instytucji, która kupuje wierzytelność), czyli podatnika innego niż ten wskazany na fakturze (na fakturze widnieje faktorant – sprzedawca/usługodawca, który sprzedaje wierzytelność), następuje więc w tym momencie cesja wierzytelności. W takim przypadku faktor odpowiada solidarnie wraz z faktorantem za nierozliczony przez faktoranta podatek VAT.
W związku z tym, jeżeli odbiorca towarów/usług zapłaci należność z zastosowaniem MPP, faktor powinien przelać kwotę podatku (z zastosowaniem Split Payment) na rachunek VAT faktoranta.
- Jeżeli na fakturze znajduje się zapis: „mechanizm podzielonej płatności”, faktor płaci faktorantowi z zastosowaniem MPP, zanim jeszcze odbiorca przeleje należność (z zastosowaniem Split Payment) na rachunek faktora.
- Co się jednak dzieje, gdy na fakturze nie było zapisku o MPP, faktor zwyczajnie wypłacił pieniądze faktorantowi (bez zastosowania Split Payment), a odbiorca towarów/usług przelał należność z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności? Wówczas faktor, po otrzymaniu pieniędzy od odbiorcy, oddaje faktorantowi kaucję gwarancyjną z wykorzystaniem MPP. Kaucja gwarancyjna to część kwoty znajdującej się na fakturze, którą faktor przelewa faktorantowi dopiero wtedy, gdy odbiorca towarów/usług przeleje pieniądze na rachunek faktora.
Faktoring w PragmaGO a Split Payment
Dodatkowe czynności, jakie trzeba wykonywać z powodu obowiązkowego MPP, są niemałym utrapieniem dla wielu polskich przedsiębiorców korzystających z faktoringu. Nasze usługi faktoringowe umożliwiają jednak łatwą obsługę faktur z zastosowaniem Split Payment.
Jeżeli faktura ma być rozliczona z zastosowaniem MPP, faktorant, dodając fakturę w systemie, powinien zaznaczyć pole „Obowiązkowy Split Payment”. Ponadto nasz OCR (program, który automatycznie odczytuje znaki z pliku graficznego) odczytuje z faktury, czy ma być ona rozliczona z zastosowaniem Split Payment, a także jej wartość netto. W razie konieczności pracownicy Działu Obsługi Klienta samodzielnie mogą oznaczyć fakturę jako objętą mechanizmem podzielonej płatności. Jeśli faktura zawiera informację o obowiązkowym Split Payment, środki zostają wysłane do klienta z wykorzystaniem MPP, zgodnie z nowymi regulacjami.
Jak widać korzystanie z faktoringu i mikrofaktoringu w PragmaGO po wprowadzeniu Split Payment, uległo niewielkiej zmianie, wystarczy pamiętać o jednym dodatkowym polu. Nadal w prosty sposób możesz więc poprawić swoją płynność finansową bez obawy o to, że nie dostosujesz się do nowych regulacji prawnych.
[1] Dane z: BIG InfoMonitor, październik 2019.
Często zadawane pytania:
Na czym polega Split Payment?
Płatności za towar lub usługę dokonywane są na dwa osobne rachunki – na rachunek VAT trafia podatek, a na rachunek bankowy dostawcy pozostała kwota. Inna nazwa Split Payment to mechanizm podzielonej płatności. W pełni oddaje ona ideę tego rozwiązania.
Czy mimo płacenia w Split Payment nadal mogę korzystać z faktoringu?
Tak, mechanizm podzielonej płatności nie wypływa w znaczący sposób na korzystanie z usług faktoringu. W momencie zgłaszania faktury do finansowania musisz zaznaczyć informację o tym, że płatność dokonywana jest w MPP.