Sektor MSP – definicja i kryteria
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej korzystają z identycznych kryteriów, jeśli chodzi o przyporządkowanie firm do sektora MSP.
Pierwszą cechą, którą musi spełnić przedsiębiorstwo, jest liczba zatrudnionych pracowników:
- mikroprzedsiębiorstwa mogą zatrudniać maksymalnie 9 pracowników;
- w małych firmach może pracować do 49 osób;
- w średnich przedsiębiorstwach liczba zatrudnionych nie może przekroczyć 249. Firma zatrudniająca 250 osób zostanie zaliczona już w poczet dużych przedsiębiorstw.
Ważne!
Do liczby zatrudnionych osób nie zaliczają się osoby pracujące w firmie w celu przygotowania zawodowego (praktykanci i stażyści), osoby korzystające z urlopów ojcowskich i wychowawczych, a także przebywające na urlopach macierzyńskich.
Jeżeli liczba zatrudnionych się zgadza, konieczne jest sprawdzenie drugiego, finansowego kryterium – rocznych obrotów lub całkowitego bilansu rocznego. Należy jednak pamiętać o tym, że przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru tylko jednego z dwóch elementów (obrót lub bilans) i konsekwentne stosowanie go w określaniu statusu firmy:
- roczny obrót lub całkowity bilans roczny mikroprzedsiębiorstw nie może przekraczać 2 mln euro;
- małe przedsiębiorstwa mogą osiągnąć roczny obrót lub bilans w wysokości nie wyższej niż 10 mln euro;
- roczne obroty średnich firm nie mogą przekroczyć kwoty 50 mln euro, z kolei ich całkowity bilans roczny musi zamknąć się w kwocie 43 mln euro.
Ważne!
Aby przedsiębiorstwo mogło korzystać ze statusu MSP, musi ono spełniać kryteria dotyczące liczby zatrudnionych osób oraz osiąganego obrotu lub bilansu przez okres co najmniej dwóch lat obrachunkowych.
Charakterystyka sektora MSP w Polsce
Sektor MSP w Polsce jest bardzo rozległy – według najbardziej aktualnych danych, zebranych w publikacji Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, wydanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), liczba mikro-, małych i średnich firm w Polsce wynosi 2,15 mln, co oznacza wzrost o 3,5% rok do roku (dane za rok 2018).
Ważne!
Dane źródłowe z raportu PARP 2020 pochodzą z lat 2015-2019 i nie uwzględniają jeszcze wpływu pandemii koronawirusa na sektor MSP w Polsce.
Ważne liczby
Kondycję sektora MSP w Polsce najlepiej obrazują dane statystyczne – szczegółowe liczby wraz z omówieniem znajdują się we wspomnianym Raporcie, tutaj przytoczymy jedynie kilka najistotniejszych:
- spośród ponad dwóch milionów przedsiębiorstw niefinansowych zarejestrowanych w Polsce jedynie 3,7 tys. to duże firmy – pozostałe należą do sektora MSP (15,2 tys. średnich, 52,7 tys. małych oraz 2,08 mln mikroprzedsiębiorstw);
- liczba firm w Polsce rosła stale od 2009 do 2018 roku (odnotowano duży spadek pomiędzy 2008 a 2009 rokiem, a także – nieco mniejszy – w roku 2019. Kolejny prognozowany spadek dotyczy – z oczywistych względów – roku 2020);
- firmy z sektora MSP działają głównie w usługach (52,1%), handlu (23,6%), budownictwie (14,1%) oraz przemyśle (10,3%). Dla porównania: ponad połowa dużych firm to przedsiębiorstwa przemysłowe (52%);
- spośród 283 914 firm powstałych w 2018 r. jedynie 191 818 przetrwało do 2019 r. – daje to wskaźnik przeżywalności przedsiębiorstw w pierwszym roku działalności na poziomie 67,6%. Warto jednak pamiętać, że pierwszy rok jest zwykle najtrudniejszy – w kolejnych latach istnienia przedsiębiorstw wskaźnik ten jest wyższy;
- wszystkie przedsiębiorstwa w Polsce wytwarzają ok. 72% Produktu Krajowego Brutto. Warto wiedzieć, że firmy z sektora MSP są odpowiedzialne za prawie połowę PBK (49,1%), a same mikroprzedsiębiorstwa generują ponad 30% PKB.
Wsparcie dla firm z sektora MSP
Status MSP pozwala na ubieganie się o różne formy pomocy publicznej przewidzianej dla tego sektora. Mowa o różnego rodzaju dotacjach i dofinansowaniach (na przykład pochodzących z Funduszy Europejskich), konkursach (organizowanych często przez regionalne centra przedsiębiorczości) czy szczególnie istotnych w ostatnich miesiącach formach pomocy udzielanych w ramach kolejnych wersji rządowej Tarczy Antykryzysowej.
Gdzie szukać wsparcia?
Uzyskanie pomocy dla mikro-, małych i średnich firm wiąże się z koniecznością wyszukania odpowiednich projektów. W sytuacji utrudnionego dostępu do urzędów i inkubatorów przedsiębiorczości, poszukiwania przeniosły się niemal w stu procentach do internetu. Oto kilka miejsc, w których przedsiębiorcy znajdą potrzebne informacje:
- gov.pl – Tarcza Antykryzysowa – aktualności dotyczące planowanych i wprowadzanych rozwiązań dla przedsiębiorców w walce ze skutkami ekonomicznymi pandemii koronawirusa;
- Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – informacje dotyczące szkoleń, grantów, Funduszy Europejskich i innych form dofinansowań;
- Portal Funduszy Europejskich – zainteresowani przedsiębiorcy znajdą tu informacje dotyczące dostępnych form finansowania. Dotacje dla firm z sektora MSP są zebrane pod tym linkiem.