Odroczenie płatności składek ZUS

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się wiele zagrożeń – konieczne są inwestycje w rozwój firmy, ciągła walka o klienta, a czasem także podejmowanie ryzykownych decyzji biznesowych. Nietrafiona inwestycja lub opóźnienia płatności ze strony kontrahentów mogą doprowadzić do tego, że nie będziemy w stanie opłacić składek ZUS. Aby uniknąć ewentualnych problemów z tym związanych, warto dowiedzieć się zawczasu, jak odroczyć płatność ZUS.
Spis treści:

Wniosek o odroczenie składki bezpośrednio w ZUS


Po pierwsze: termin

Po drugie: złożenie wniosku

Aby złożyć wniosek, zaloguj się do platformy eZUS. Warto tutaj sprostować: nie jest to żadna nowa platforma – to znana już i działająca od wielu lat Platforma Usług Elektronicznych (ZUS PUE) zmienia nazwę na eZUS. 

Ważne!

Wniosek RSO możesz złożyć na cztery różne sposoby:

  1. Możesz wysłać wniosek elektronicznie, korzystając z platformy eZUS (dawniej PUE) i potwierdzając Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
  2. Możesz wysłać go pocztą na adres jednej z placówek ZUS.
  3. Możesz złożyć wniosek osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w placówce ZUS.
  4. Masz także prawo złożyć wniosek o odroczenie składek ZUS ustnie, podczas rozmowy z pracownikiem ZUS. W tej sytuacji upewnij się, że pracownik spisał odpowiedni protokół z rozmowy.

Jak odroczyć termin płatności składek?


Wniosek RSO składamy, logując się do eZUS (PUE), a następnie wybierając usługę “Złożenie dokumentu RSO. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek” w Katalogu Usług. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza. Ważnym elementem wniosku jest pole pod tytułem “Uzasadnienie wniosku” – to właśnie w nim otrzymamy możliwość umotywowania prośby o odroczenie terminu płatności i jest to jeden z głównych elementów oceny, wpływających na to, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. 

Do wypełnionego formularza należy dołączyć pozostałe dokumenty. To, jakie dokumenty są potrzebne, zależy od formy działalności gospodarczej oraz wybranej metody opodatkowania.

Przykład

Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się podatkiem liniowym. W związku z tym z pewnością będzie musiał dołączyć do wniosku RSO następujące dokumenty:

  • PIT-36 lub PIT-36L za rok poprzedzający rok, w którym wnioskuje o odroczenie terminu płatności składek ZUS, 
  • PIT-38 (jeżeli dotyczy), 
  • oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz sytuacji materialnej osoby fizycznej, która nie prowadzi pełnej księgowości.

Przykład

Pani Katarzyna wnioskuje o odroczenie terminu płatności składek ZUS w imieniu spółki prawa handlowego. Wymagane dokumenty to:

  • sprawozdanie finansowe za ostatnie 3 lata obrotowe (w tym bilans, rachunek zysków i strat, sprawozdanie o przepływach pieniężnych),
  • sprawozdanie finansowe za rok bieżący,
  • oświadczenie o stanie majątkowym osoby prawnej.

Warto pamiętać, że lista dokumentów dodatkowych jest ustalana indywidualnie – wymienione w powyższych przykładach dokumenty niekoniecznie muszą zamykać listę. Jeżeli osoba, która składa wniosek RSO, jest przedsiębiorcą, będzie musiała dołączyć także dokumenty dotyczące pomocy publicznej.

A co stanie się, jeśli dokumenty wysłane do eZUS będą niewystarczające? W takiej sytuacji pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skontaktuje się z wnioskodawcą i wezwie go do uzupełnienia wymaganych pozycji, jednocześnie wyznaczając na to termin. Jeśli ustalony przez pracownika termin Ci nie odpowiada, możesz poprosić o jego wydłużenie.

Pamiętaj, że wypełniony wniosek musisz podpisać. W tym celu skorzystaj z certyfikatu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Po podpisaniu wyślij dokumenty.

Wniosek wysłany – co dalej?


Nawet, jeśli udało Ci się wysłać wniosek RSO przez platformę eZUS, część dokumentów i tak trzeba dostarczyć do wybranej placówki ZUS osobiście lub drogą pocztową. W sytuacji, gdy dokumenty będą niekompletne, pracownik ZUS poinformuje Cię o tym. Zwróć uwagę na preferowaną formę kontaktu – możesz ją wybrać na etapie składania wniosku. Jeżeli wybierzesz formę elektroniczną, nie zapomnij regularnie sprawdzać, czy w skrzynce odbiorczej na platformie eZUS nie pojawiła się nowa korespondencja w tej sprawie.

Jeśli otrzymasz wezwanie do uzupełnienia dokumentacji, zwróć uwagę na termin i dostarcz dokumenty w wyznaczonym czasie. Jeśli się to nie uda, Twój wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Jeżeli chcesz ponownie wnioskować o odroczenie terminu płatności składek, musisz rozpocząć procedurę od nowa.

Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, ZUS zawrze z Tobą umowę. W sytuacji, gdy składasz RSO elektronicznie, umowę otrzymasz mailem. Wydrukuj dwa egzemplarze, podpisz oba i odeślij je do placówki ZUS, by pracownik Zakładu również mógł podpisać umowę. 

Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, odmowną odpowiedź otrzymasz pisemnie, na wskazany we wniosku adres.

ZUS zgodził się na odroczenie terminu płatności, ale zaproponowane warunki Cię nie satysfakcjonują? Możesz zakwestionować sposób rozpatrzenia wniosku w terminie do 7 dni od momentu otrzymania decyzji ZUS.

Podobnie jest w przypadku, gdy ZUS odmówi udzielenia odroczenia. W tej sytuacji również masz 7 dni. Pamiętaj jednak, że technicznie rzecz biorąc, nie odwołujesz się jednak od decyzji, a kwestionujesz sposób rozpatrzenia wniosku.

Co zyskujesz dzięki odroczeniu płatności ZUS?


Możliwe komplikacje


Powyższy scenariusz był tym najbardziej optymistycznym. Trzeba jednak przygotować się także na mniej pomyślny przebieg wydarzeń. Złóż ponownie wniosek RSO, w sytuacji gdy:

  • prośba o odroczenie została odrzucona – w takiej sytuacji możemy ponownie próbować, jednak przed zakwestionowaniem decyzji ZUS-u należy przygotować odpowiednią argumentację;
  • upłynął termin dostarczenia dodatkowych dokumentów – jeżeli tak się stało, Twój wniosek zostanie automatycznie odrzucony, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć go ponownie w dowolnym terminie. Tym razem pamiętaj jednak o wszystkich wymaganych załącznikach;
  • zaproponowane warunki nie są satysfakcjonujące – odroczono składki na kwartał, a firma wnioskowała o odroczenie płatności za sześć miesięcy? Odwołaj się od decyzji – to nic nie kosztuje, zatem warto próbować;
  • nie dotrzymujesz warunków umowy – nawet z najgorszej matni jest jakieś wyjście – jeśli sytuacja Twojej firmy pogorszyła się, przez co nie jesteś w stanie realizować zapisów porozumienia z ZUS-em (nie płacisz, wobec czego umowa została de facto zerwana), możesz złożyć wniosek jeszcze raz, by utrzymać jej zapisy w mocy (i wynegocjować zmianę warunków).

Drugi sposób na odroczenie płatności ZUS


Jak działa finansowanie podatków i składek ZUS w PragmaGO?

Indywidualne podejście: Przedsiębiorca ma możliwość wyboru, w ilu ratach chce spłacić zobowiązanie. Dostępne opcje to 3, 6, 9 lub 12 miesięcznych rat.

Zalety oferty

  • Elastyczność i dostosowanie do potrzeb przedsiębiorcy – ZUS ma swoje twarde zasady, których nie ma w zwyczaju naginać. Skorzystanie z oferty PragmaGO to możliwość dostosowania usługi do potrzeb Twojej firmy.
  • Wygodne wnioskowanie online – nie musisz składać dokumentów osobiście, odwiedzać placówek. Cenimy Twój czas, dlatego wszystkie kroki procesu przejdziesz w 100% online.
  • Brak konieczności przechodzenia skomplikowanych procedur w ZUS – proces finansowania podatków w PragmaGO jest szybki, a nasi konsultanci chętnie wszystko Ci wyjaśnią.
  • Szybka decyzja i możliwość odroczenia płatności ZUS w krótkim czasie – nie musisz czekać dwóch miesięcy na decyzję. Przyznamy Twojej firmie finansowanie podatków w kilka godzin!

Podsumowanie


Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.