Co to jest faktoring bankowy?
Nazwa, faktoring bankowy mogłaby sugerować, że to bank świadczy usługi faktoringu, jest to jednak uproszczenie. To nie banki, lecz tak naprawdę specjalnie przez nie do tego oddelegowane spółki korzystające z kapitału bankowego, oferują faktoring. Wiąże się to z pewnymi udogodnieniami, ale niesie ze sobą również więcej ograniczeń. Podstawową kwestią, która zwraca uwagę firm poszukujących możliwości sfinansowania swoich faktur jest cena, a tę banki oferują najniższą. Powód jest oczywisty – niemal nieograniczony dostęp do środków finansowych.
Jak wszędzie, tu także jest druga strona medalu, związana głównie z dostępnością faktoringu oraz z kosztem usług dodatkowych. Chociaż zazwyczaj nie jest to komunikowane wprost, banki niechętnie obsługują firmy z segmentu MŚP w zakresie faktoringu – skupiają się raczej na większych przedsiębiorstwach, o udokumentowanej historii kredytowej. Niewiele firm z przejściowymi trudnościami finansowymi czy krótkim stażem może liczyć na faktoring bankowy, ponieważ ocena ryzyka jest podobna do tej stosowanej przy zaciąganiu standardowych kredytów.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe elementy, może się okazać, że konieczne będzie znalezienie innego rozwiązania – takiego, jak faktoring pozabankowy.
Jak działa faktoring pozabankowy?
Faktoringiem pozabankowym zajmują się niezależne firmy faktoringowe, takie jak PragmaGO. To usługa kierowana do wszystkich rodzajów przedsiębiorstw. Choć koszty faktoringu pozabankowego są nieco wyższe, rekompensują to o wiele większą dostępnością, mniej rygorystyczną oceną ryzyka oraz szeregiem usług dodatkowych. Poza tym z faktoringu pozabankowego skorzystać mogą klienci z każdej branży – nie ma znaczenia, czym zajmuje się Twoja firma.
Jeśli też zależy Ci na szybkim i uproszczonym załatwieniu Twojej sprawy, nie musisz szukać dalej – niezależni faktorzy nie potrzebują całych stosów dokumentów z historią kredytową firmy. Wystarczającym zabezpieczeniem są faktury, których dotyczy umowa.
Dodatkowe usługi
- Faktoring bez wychodzenia z domu – jedną z najważniejszych cech faktoringu pozabankowego jest możliwość skorzystania z faktoringu online – wystarczy wypełnić wniosek przez internet, dodać listę stałych odbiorców faktur i gotowe!
- Obsługa należności – chcesz skupić się na swojej pracy, oferowaniu najwyższej jakości produktów czy usług i rozwoju biznesu? Zleć firmie faktoringowej kontakt z dłużnikami, dopilnowanie terminów płatności i inne prace administracyjne. Choć wybór takiej usługi zwiększy koszty faktoringu, z pewnością okaże się korzystniejszy, niż utworzenie działu administracji w niewielkiej firmie.
- Wykup pojedynczych faktur – potrzebujesz doraźnej pomocy, ponieważ wystawiłeś fakturę na dużą kwotę, lecz jej termin płatności przypada za kilka miesięcy? Niektóre firmy, zajmujące się faktoringiem pozabankowym takie jak PragmaGO, oferują finansowanie pojedynczych faktur, dzięki czemu płynność finansową odzyskasz natychmiast.
Który faktoring wybrać?
Podejmując decyzję, czy skorzystać z oferty banku, czy instytucji pozabankowej, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim aktualne potrzeby firmy. Przedsiębiorstwa, którym zależy na szybkim sfinansowaniu faktur, wybiorą raczej faktoring pozabankowy. Za tą decyzją przemawia przede wszystkim szybkość decyzji oraz znacznie większa przejrzystość w porównaniu do najeżonych dodatkowymi opłatami usług bankowych.
Niemniej, warto pamiętać o tym, że aby podjąć najlepszą decyzję, warto sprawdzić wszystkie dostępne na rynku możliwości.