Co to jest ESOP – Employee Stock Option Plan?

Wśród szerokiego katalogu benefitów, jakie swoim pracownikom oferują polskie firmy, coraz częściej pojawiają się bonusy nietuzinkowe. Prywatna opieka medyczna, owocowe czwartki czy możliwość skorzystania ze zniżek na siłownię nie robią już takiego wrażenia, jak dekadę temu – zwłaszcza na pracownikach wyższego szczebla. Osoby, których praca jest kluczowa dla działania firm, mogą liczyć na bardziej atrakcyjne benefity – takie jak Employee Stock Option Plan.
Spis treści:

Pod tym skrótem kryją się dwa terminy – Employee Stock Option Plan oraz Employee Stock Ownership Plan. Oba oznaczają właściwie to samo, choć część źródeł podaje, że skrót zawierający słowo „ownership” powinno stosować się jedynie do wariantu kapitałowego, o którym opowiemy w dalszej części artykułu. 

ESOP to forma wynagrodzenia, która pod wieloma względami przypomina program lojalnościowy lub motywacyjny. W jej ramach przedsiębiorstwo przekazuje części pracowników akcje spółki, czyniąc ich współwłaścicielami. To popularne rozwiązanie szczególnie w startupach – akcje mogą stanowić formę bonusu za podpisanie umowy lub posłużyć do zatrzymania najbardziej utalentowanych pracowników w firmie.

W poszukiwaniu definicji ESOP warto zapoznać się dokładnie z art. 24 ust. 11b ustawy o PIT. W dokumencie znajdziemy informację o programach motywacyjnych. Przepisy obejmują jednak tylko spółki akcyjne:

Przez program motywacyjny […] rozumie się system wynagradzania utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia przez:

  1. spółkę akcyjną, dla osób uzyskujących od niej świadczenia lub inne należności […],
  2. spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą […] w stosunku do spółki, od której osoby uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach tego systemu wynagradzania uzyskują świadczenia lub inne należności […],

– w wyniku którego osoby uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach tego systemu wynagradzania bezpośrednio lub w wyniku realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z papierów wartościowych […] lub realizacji innych praw majątkowych, nabywają prawo do faktycznego objęcia lub nabycia akcji spółki […].


Employee Stock Ownership Plan to nic innego jak potężny benefit, który może pełnić wiele funkcji. Oto kilka korzyści osiągalnych właśnie dzięki programom tego rodzaju:

  • zatrzymanie kluczowych pracowników – wartościowy ESOP sprawi, że najlepsi specjaliści chętniej pozostaną z firmą na dłużej,
  • zachęta podczas rekrutacji – wykorzystanie ESOP jako bonus do podpisania umowy znacząco zwiększy atrakcyjność oferty pracy,
  • odroczenie wypłaty części wynagrodzenia – zaoferowanie pakietu akcji pracownikom sprawi, że mogą być oni skłonni do przyjęcia niższego wynagrodzenia. W ten sposób firma zwiększa swoją wartość i lepiej kontroluje finanse,
  • budowanie marki – wdrożenie ESOP to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wartości, jakimi kieruje się firma. Partnerstwo, współpraca i docenianie pracowników to pożądane cechy przedsiębiorstw na obecnym rynku.
  • korzyści podatkowe – wiele zależy od wybranego wariantu programu, ale odpowiednio skonstruowany ESOP pozwoli firmie zastosować preferencyjne opodatkowanie w stosunku do części przychodów (tych realizowanych w związku z wdrożonym programem akcyjnym).

Przygotowanie planu przyznawania udziałów pracownikom nie musi być skomplikowanym i długotrwałym procesem, ale nie ulega wątpliwości, że całą sprawę należy przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach – na szali leżą w końcu akcje firmy. Zanim zaczniesz, warto zadać sobie kilka istotnych pytań:

1
Jaki procent udziałów firmy zostanie objęty programem?
To kluczowa kwestia, którą należy rozważyć na samym początku. Z reguły współczynnik ten nie przekracza 25% – warto mieć to na uwadze.
2
Dla kogo przeznaczony będzie program?
Czy chcesz zaoferować akcje jedynie pracownikom wyższego szczebla? Masz zamiar wykorzystać je jako kartę przetargową w rekrutacji specjalistów? A może chcesz podzielić akcje pomiędzy wszystkich obecnych członków zespołu? Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć w dużej mierze od tego, jak dużą firmę prowadzisz i na jakim etapie obecnie się znajduje. Startupy lubią przyciągać doświadczone osoby pakietem akcji, ale w sytuacji, gdy zatrudniasz setkę pracowników, oferowanie udziałów wszystkim może okazać się karkołomnym rozwiązaniem.
3
Co dokładnie chcesz zaoferować uczestnikom ESOP?
Objęcie pracownika Employee Stock Option Planem nie oznacza, że musisz przyjmować go do zarządu i udzielać prawa do dywidendy. Możesz w ramach programu zaoferować uprawnienia kapitałowe, opcyjne lub fantomowe – opiszemy je w dalszej części artykułu.
4
Jak chcesz podzielić pakiety pomiędzy pracowników?
Odpowiedź na to pytanie będzie wymagała dokonania podziału pracowników – na przykład ze względu na staż pracy czy zajmowane stanowisko. Weź pod uwagę fakt, że pracownicy, którzy będą z Twoją firmą od początku (w przypadku start-upu), ryzykują o wiele więcej niż osoby, które dołączają na przykład w trzecim roku działalności firmy.
5
Jakie kryteria trzeba będzie spełnić, by wypłacić zyski z programu?
Ten punkt nierozerwalnie wiąże się z poprzednimi – musisz jednak pamiętać, że zasady dotyczące wypłacania zysków muszą być klarowne i bardzo szczegółowo opisane. Wszystko po to, by uniknąć nieporozumień i rozczarowań, a co za tym idzie – nie nadwyrężyć relacji pomiędzy firmą a jej kluczowymi pracownikami.
6
Jak ESOP wpłynie na organizację?
Wprowadzenie tak istotnego programu dla pracowników nie pozostanie bez wpływu na istotne elementy funkcjonowania spółki. Mowa tu przede wszystkim o rundach inwestycyjnych czy sposobach finansowania firmy. Aby dobrze przygotować się do wdrożenia ESOP, musisz przewidzieć większość jego skutków, zwłaszcza tych długotrwałych.

Obecnie najczęściej spotykamy się z trzema rodzajami programów Employee Stock Option Plan: kapitałowe, opcyjne oraz fantomowe. Każdemu z nich poświęcimy dłuższą chwilę.

  • Wariant z uprawnieniami kapitałowymi

W tej opcji spółka przyznaje uczestnikom ESOP część praw właścicielskich w formie udziałów lub akcji. Oznacza to, że pracownik ma także prawo do udziału w zyskach (dywidendy) oraz prawo do głosowania zgodnie z przelicznikiem przyjętym w umowie spółki. 

Wariant ten jest najbardziej bogatą opcją, w ramach której pracownik staje się właściwym udziałowcem firmy (nawet jeśli udziały te stanowią niewielki odsetek całości).

  • Wariant z uprawnieniami opcyjnymi

Ten rodzaj programu daje pracownikom prawo do zakupu udziałów firmy w określonej przyszłości. Opcja ta czasem dostępna jest w formie subskrypcji – dzięki temu rozkłada się koszty i wywiera wpływ na lojalność pracowników. Dłuższy czas spędzony w firmie uprawnia do otrzymania większych udziałów.

  • Wariant z uprawnieniami fantomowymi

W tym wariancie pracownik nie otrzymuje faktycznych udziałów, ale zachowuje prawo do udziału w dochodach spółki, a konkretniej do wypłaty zysku. Zakres wypłaty musi zostać szczegółowo określony. Uprawnienia fantomowe przyznaje się z reguły w spółkach z o.o., w których z powodu ograniczeń prawnych nie można zastosować wariantu z uprawnieniami kapitałowymi. Uprawnienia fantomowe nie muszą kończyć się na samych zyskach – nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownikom udzielić na przykład prawa głosu czy udziału w zgromadzeniach udziałowców.


Biznes się zmienia, a z nim sposoby pracodawców na zachęcanie pracowników do zatrudnienia się w tej, a nie innej firmie, do pozostania w firmie lub brania większej odpowiedzialności za jej wyniki. ESOP to rozwiązanie, które może przyczynić się do rozwoju firmy na wielu polach, a przy tym zwiększyć satysfakcję z pracy.

O tym warto wiedzieć:


  • dyrewktywa work-life balance

    Dyrektywa work-life balance – jakie zmiany w kodeksie pracy wprowadziła?


    Pracodawcy mają obowiązek honorować przepisy dotyczące work-life balance. Jaki zakres obejmują?
    Więcej: Dyrektywa work-life balance – jakie zmiany w kodeksie pracy wprowadziła?
  • Założenia ustawy o sygnalistach

    Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?


    Ochrona sygnalistów wchodzi w życie już w tym roku. Kim jest sygnalista i co znajdziemy w ustawie?
    Więcej: Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy i kiedy wchodzi w życie?
  • nalezyta starannosc

    Na czym polega należyta staranność kupiecka w VAT? Jak jej dochować?


    Dlaczego należyta staranność jest tak istotna? Czym grozi jej niedochowanie?
    Więcej: Na czym polega należyta staranność kupiecka w VAT? Jak jej dochować?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy


Zapisz się na Przegląd PRAGMAtyczny!

FINANSE | PODATKI | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nie chcesz przegapić najważniejszych wiadomości ze świata finansów, podatków i przedsiębiorczości? Wypełnij formularz obok i dołącz do czytelników Przeglądu PRAGMAtycznego. Wiadomość od nas otrzymasz tylko raz w miesiącu – nie obawiaj się spamu z naszej strony.