Gwarancja de minimis od BGK

Wsparcie dla firm
Dodane: 12 maja 2021

Jedną z form pomocy de minimis jest gwarancja de minimis, udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, na czym polega ta gwarancja i w jaki sposób może Ci pomóc. Uwzględniliśmy tutaj najnowszy stan prawny obowiązujący od 1 lipca 2021 r., aby Twoja firma miała najbardziej aktualne informacje.

 

 

Pomoc de minimis

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym jest pomoc de minimis. To forma wsparcia przedsiębiorców (zwłaszcza z sektora MSP), będąca wynikiem prac Komisji Europejskiej. Rozwiązanie to rządzi się swoimi prawami, o których warto pamiętać. Przede wszystkim pomoc de minimis nie może zmieniać układu sił pomiędzy konkurencyjnymi podmiotami, nie może mieć wpływu na handel pomiędzy państwami UE, a ponadto każda firma ma określony limit de minimis wyznaczający maksymalną wysokość pomocy publicznej, jaką może otrzymać: 100 tys. euro (brutto) dla firm działających w sektorze transportu drogowego towarów oraz 200 tys. euro dla pozostałych firm, które nie są wyłączone z uzyskania pomocy de minimis. Limity te obowiązują na okres trzech lat.

 

Gwarancja de minimis – co to jest?

Jedną z form pomocy de minimis jest gwarancja udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Stanowi ona zabezpieczenie spłaty kredytu (obrotowego lub inwestycyjnego), przyznawane firmom z sektora MŚP. Z gwarancją BGK wiążą się pewne zasady:

Gwarancja de minimis dla kredytu inwestycyjnego

Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt inwestycyjny, może liczyć na gwarancję BGK udzielaną na okres do 99 miesięcy, zabezpieczającą do 60 procent kwoty kredytu (taki stan rzeczy obowiązuje od 1 lipca 2021 – do 30 czerwca było to odpowiednio 120 miesięcy i do 80 procent kwoty kredytu).

Gwarancja może dotyczyć zarówno kredytów udzielonych w złotówkach, jak i w obcej walucie, jednak firmy nie mogą liczyć na objęcie gwarancją kosztów uzyskania czy obsługi kredytu, jak również odsetek od należności. Ponadto gwarancja musi zostać zabezpieczona przez przedsiębiorcę wekslem in blanco.

Ważne!


Warto pamiętać, że Bank Gospodarstwa Krajowego od 1 lipca 2021 pobiera prowizję w wysokości 0,5 procenta kwoty gwarancji (do 30 czerwca 2021 r. było to 0 procent).

Gwarancja de minimis dla kredytu obrotowego

Niemal takie same zasady dotyczą gwarancji udzielanych dla kredytów obrotowych – różnica tkwi w maksymalnym okresie udzielenia gwarancji. W przypadku kredytu obrotowego będzie to maksymalnie 27 miesięcy. Tutaj również nastąpiła spora zmiana, ponieważ do 30 czerwca 2021 można uzyskać gwarancję na okres do 75 miesięcy).

Gwarancja de minimis dla faktoringu

Także usługa faktoringu może zostać objęta gwarancją BGK – celem jest zapewnienie płynności finansowej firm. PragmaGO® należy do grona faktorów współpracujących z BGK, co oznacza, że przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu online mogą uzyskać gwarancję de minimis dla limitu w PragmaGO!

Termin udzielania gwarancji mija 30 czerwca 2021 r., może ona zabezpieczyć nawet 80 procent kwoty limitu, a przyznawana jest na okres do 27 miesięcy. W gwarancji BGK dla faktoringu obowiązują także inne stawki prowizyjne, w zależności od okresu, na który przyznano limit faktoringowy oraz statusu przedsiębiorstwa.

 

Przeznaczenie środków objętych gwarancją

Przedsiębiorca nie może wydać środków na dowolny cel, zwłaszcza jeżeli uzyskał gwarancję BGK de minimis. Sprawdziliśmy, jakie dokładnie obowiązują ograniczenia w tych aspektach.

Firma nie może:

Firma może:

 
Czytaj także:
Ubezpieczenie należności faktoringowych
Jak powinna wyglądać umowa faktoringowa?
Zalety i wady faktoringu

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Finansowanie dłużne

Czym jest finansowanie dłużne?

Co to jest finansowanie dłużne? Jaki jest koszt takiego rodzaju finansowania przedsiębiorstwa? Dowiedz się więcej.

Czytaj więcej
Tarcza branżowa 6.0 - dla kogo

Jakie branże mają szansę na nową Tarczę 6.0.?

Rząd przygotował kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek pandemii. Kto może się ubiegać o wsparcie z Tarczy branżowej 6.0?

Czytaj więcej
Tarcza antykryzysowa dla firm małych i średnich

Tarcza antykryzysowa dla małych firm

Tarcza antykryzysowa - wyjaśniamy, jaka forma pomocy przysługuje Twojej firmie oraz w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek o wsparcie!

Czytaj więcej