Czym się różni transport FTL od LTL?

Świat transportu pełen jest skrótowców, które niejednokrotnie trudno zrozumieć osobom niezwiązanym z branżą lub dopiero do niej wchodzącym. Systematycznie przybliżamy więc terminy, które mogą przydać się każdej osobie zainteresowanej tematyką. Dziś opowiemy o dwóch, często mylonych ze sobą skrótach: FTL oraz LTL i wyjaśnimy, czym dokładnie się różnią.
Spis treści:

Czym jest transport FTL?


FTL (Full Truck Load – pełen załadunek ciężarówki) oznacza jednorazowy przewóz towarów, zajmujący całą dostępną powierzchnię przewozową jednego pojazdu ciężarowego. Ten rodzaj transportu dotyczy sytuacji, w której firma chce przewieźć dużą liczbę towarów naraz i korzysta w tym celu z całego pojazdu. Inna nazwa tej usługi to dostawa całopojazdowa.

Przewóz FTL jest rozwiązaniem prostym i pod wieloma względami mniej  kłopotliwym niż przewóz LTL. Oto trzy cechy, które potwierdzają tę tezę:

  • Transport FTL jest niewielkim wyzwaniem organizacyjnym, ponieważ stronami, biorącymi udział w transporcie, są jedynie przewoźnik oraz zleceniodawca. 
  • Transport FTL umożliwia szybszą realizację, ponieważ przewoźnik może wyruszyć z punktu startowego bezpośrednio do miejsca docelowego – bez wielu przystanków na drodze. Dzięki temu może obrać optymalną trasę i zaoszczędzić nie tylko czas, ale także paliwo. 
  • Transport FTL zmniejsza ryzyko uszkodzenia ładunku, ponieważ przewożone towaru nie muszą być przeładowywane w żadnym momencie przejazdu. Raz załadowany i zabezpieczony towar zostanie wyładowany dopiero w miejscu odbioru.

Kiedy warto wybrać transport FTL?


Przede wszystkim, gdy masz dość towaru, by zapełnić całą ciężarówkę. To istotne, bo wybierając ten wariant transportu, musisz opłacić całą powierzchnię ładunkową, jaką udostępnia przewoźnik w danym pojeździe. Inną sytuacją, w której transport FTL może być opłacalny, jest ta, w której posiadasz produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia lub takie, które z czasem tracą na wartości, np. żywność (przede wszystkim mięso (w tym ryby), warzywa i owoce), kwiaty cięte i rośliny doniczkowe. 

Chęć skorzystania z tańszego transportu, dzielonego z innymi przedsiębiorcami, może skutkować zepsuciem się towaru (np. żywności), co narazi Twoją firmę na o wiele większe straty, niż w przypadku wyboru droższej formy transportu.

Na czym polega transport LTL?


LTL (Less Than Truck Load – niepełny załadunek ciężarówki) to wariant usługi transportowej, w której przedsiębiorca wykupuje jedynie część powierzchni ładunkowej pojazdu. Inne nazwy dla tej usługi, z którymi możesz się spotkać, to PTL (Partial Load – częściowy załadunek), dostawa częściowa lub transport drobnicowy. Terminy te często stosuje się zamiennie.

Istotną cechą transportu LTL jest to, że bierze w nim udział wielu przedsiębiorców, którzy nadają ładunek. Sposób ten jest z oczywistych względów tańszy niż zarezerwowanie całego pojazdu, jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Przede wszystkim transport LTL może trwać dłużej, ponieważ przewoźnik musi zaplanować trasę, uwzględniającą wszystkie punkty odbioru. Jeśli jednak towar nie traci na wartości z czasem, wystarczy zaplanować transport z odpowiednim wyprzedzeniem, by to ograniczenie przestało mieć znaczenie.

Kiedy warto skorzystać z transportu LTL?


Przede wszystkim w sytuacji, gdy mamy za mało towaru, by wykupić cały pojazd. Nie ma sensu wozić powietrza, a zatem transport drobnicowy wydaje się odpowiednim rozwiązaniem, i to zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii.

Transport LTL warto wybrać także w przypadku, gdy posiadamy więcej niewielkich paczek do rozesłania. Lwią część trasy mogą one przebyć spakowane razem, a do adresatów dostarczy je na przykład firma, operująca na miejscu.

Przykład:

Polska firma zorganizowała konkurs dla swoich klientów z Portugalii w ramach promocji nowo otwartych w tym kraju oddziałów. Wysyłka nagród odbędzie się z Polski, a nagrodzonych jest aż sto osób. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie więc dla przedsiębiorstwa wysłanie stu przesyłek jednym transportem, spakowanych łącznie. Po dotarciu do Portugalii dostarczeniem osobnych paczek zajmie się miejscowa firma.

Podsumowanie


FTL i LTL to równie przydatne usługi transportowe, których użyteczność zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się Twoja firma oraz ładunku, jaki chcesz przetransportować. Jeżeli jednak żadne z tych rozwiązań nie spełniają Twoich wymagań (na przykład przewozisz substancje niebezpieczne lub inne towary, dla których konieczne jest postępowanie w zgodzie z niestandardowymi procedurami), poszukuj tzw. dedykowanych usług transportowych, w ramach których przewoźnicy oferują indywidualne podejście do ładunku, a także szereg usług dodatkowych.

O tym warto wiedzieć:


  • odliczanie vat od paliwa

    W jakim zakresie można odliczyć VAT od kosztów paliwa?


    Kiedy można odliczyć VAT od zakupu paliwa? W jakim zakresie? Sprawdź!
    Więcej: W jakim zakresie można odliczyć VAT od kosztów paliwa?
  • Założenia i przepisy pakietu mobilności

    Pakiet mobilności w transporcie – założenia, przepisy i zmiany w 2024


    Pakiet mobilności to przepisy, mające na celu poprawę warunków pracy kierowców w UE. Sprawdź najnowsze zmiany!
    Więcej: Pakiet mobilności w transporcie – założenia, przepisy i zmiany w 2024
  • komu grozi konfiskata pojazdu i jakie są warunki dla kierowców zawodowych?

    Konfiskata pojazdu – jak przepisy zmieniły się dla kierowców zawodowych?


    Komu grozi konfiskata pojazdu? Co przepisy mówią o konfiskacie w przypadku kierowców zawodowych?
    Więcej: Konfiskata pojazdu – jak przepisy zmieniły się dla kierowców zawodowych?

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy