Wzory dokumentów do pobrania

Liczba dokumentów, które mogą przydać się Twojej firmie, nie ma końca, zaś ich przygotowanie może zabierać zdecydowanie za dużo cennego czasu. Właśnie dlatego stworzyliśmy naszą darmową bazę dokumentów!

Zamiast tworzyć każdą umowę czy kwestionariusz za każdym razem od nowa, skorzystaj ze wzorów, które publikujemy poniżej. Wystarczy, że znajdziesz interesujący Cię plik i pobierzesz dokument w wybranym formacie.

Wzory dokumentów do pobrania

Umowa o pracę

Zatrudniasz pracownika na umowę o pracę? Przygotuj dokument w oparciu o gotowy szablon. Pamiętaj, by w umowie zawrzeć informacje dotyczące wynagrodzenia, miejsca wykonywania pracy, zajmowanego stanowiska i wymiaru czasu pracy.

Umowa-zlecenie

Gdy potrzebujesz jednorazowej realizacji zlecenia, potrzebna Ci umowa-zlecenie, którą możesz przedstawić zleceniobiorcy. Skorzystaj z gotowego wzoru, zamień istotne detale i wyślij dokument już za kilka chwil!

Umowa o dzieło

Wykonawca, który ma dla Twojej firmy stworzyć dzieło (takie jak logo, fotografię czy projekt mebli), powinien otrzymać umowę o dzieło, zanim rozpocznie pracę. Nie musisz pamiętać o wszystkich elementach, jakie zawiera taki dokument – kliknij poniżej i pobierz gotową umowę!

Informacja o warunkach zatrudnienia

Pracownik ma prawo do informacji o warunkach zatrudnienia w nowym miejscu pracy. Wzór dokumentu zawiera miejsce na dane o wynagrodzeniu, wymiarze czasu pracy, przysługujących pracownikowi dniach urlopowych, świadczeniach socjalnych i pozostałych zasadach, panujących w Twojej firmie.

Karta szkolenia wstępnego BHP

Warunkiem zatrudnienia pracownika jest przeprowadzenie szkolenia BHP. Karta szkolenia wstępnego BHP zawiera nie tylko miejsca na podpisy uczestników i osób przeprowadzających warsztaty, ale także tabelę dokumentującą przebieg szkolenia.

Skierowanie na badania lekarskie

Jednym z obowiązków pracodawcy jest kierowanie pracowników na badania do lekarza medycyny pracy – wstępne i okresowe. Pobierz nasz wzór, uzupełnij danymi Twojej firmy i korzystaj z niego w każdej sytuacji!

Porozumienie – skrócenie okresu wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia nie zawsze musi być wypełniony do końca. Jeżeli strony zgodziły się na jego skrócenie, powinny sporządzić porozumienie zawierające najważniejsze informacje. Wykorzystaj nasz wzór i skróć czas przygotowania dokumentu!

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Gdy strony umowy o pracę decydują się wspólnie na zakończenie współpracy, należy to poświadczyć odpowiednim dokumentem. Rozwiązanie umowy ułatwi ustalenie warunków. Pobierz wzór, który możesz łatwo uzupełnić danymi pracownika i pracodawcy.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Chcesz zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy? Wystarczy, że pobierzesz nasz formularz, wypełnisz go i przekażesz pracownikowi.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika

Chcesz zrezygnować z pracy i skorzystać z wypowiedzenia? Masz do tego prawo. Pobierz wzór i wypełnij dane. Pamiętaj jednak, że jeżeli wypowiadasz umowę o pracę, obowiązuje Cię zapisany w niej okres wypowiedzenia. Jeśli chcesz go skrócić, potrzebny Ci będzie osobny dokument: porozumienie dot. skrócenia okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy-zlecenia

Jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę zlecenie, pamiętaj, że powinno ono zostać potwierdzone odpowiednim dokumentem. Pobierz wzór i wypełnij puste pola, by skutecznie wypowiedzieć umowę – z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez niego.

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Jeżeli to Twoja firma zabiega o pracownika, potrzebujesz kwestionariusza osobowego, który możesz wysłać do kandydata. W formularzu znajdzie on miejsce na wpisanie danych osobowych, informacji kontaktowych, a także na opisanie wykształcenia i przebiegu zatrudnienia.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy

Każdy nowy pracownik musi określić rachunek, na jaki będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia. W naszym wzorze dokumentu znajdziesz także deklarację, zgodnie z którą pracownik zobowiązuje się do natychmiastowego poinformowania pracodawcy o zmianie rachunku.

Oświadczenie pracownika dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych

Pracodawca musi posiadać informacje na temat właściwego urzędu skarbowego oraz oddziału NFZ pracowników swojej firmy. W formularzu jest także miejsce na wskazanie, czy pracownik pobiera emeryturę bądź rentę.

Wniosek o umorzenie składek ZUS

Formularz ten jest przeznaczony dla płatników składek lub spadkobierców zadłużenia, którzy chcą wnioskować do ZUS o umorzenie należności z tytułu naliczonych składek. Z tego samego druku skorzystasz, jeżeli Twój poprzedni wniosek został rozpatrzony negatywnie lub zaproponowane rozwiązanie Cię nie satysfakcjonuje.

Formularz VAT-23

Za każdym razem, gdy dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), podatnik ma obowiązek wypełnienia i złożenia formularza VAT-23 do właściwego urzędu skarbowego. Pobierz wzór i dopełnij formalności!

Formularz VAT-Z

Likwidując działalność gospodarczą, nie zapomnij o złożeniu wypełnionego formularza VAT-Z o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Dokument należy przekazać naczelnikowi urzędu skarbowego do 7 dni od dnia, w którym zamknięto firmę.

Formularz CEIDG-1

Rejestrujesz firmę? Wypełnij wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, CEIDG-1. Ten sam formularz przyda Ci się także, gdy wprowadzasz zmiany w firmie, zawieszasz działalność gospodarczą, wznawiasz działalność po zawieszeniu lub likwidujesz firmę.

Wniosek o urlop bezpłatny

Jeśli potrzebujesz urlopu bezpłatnego, musisz złożyć wniosek do Twojego pracodawcy. Pamiętaj, że uzasadnienie prośby nie jest wymagane prawem, ale z pewnością ułatwi uzyskanie zgody od przełożonego.

Wniosek urlopowy

To podstawowy dokument, na podstawie którego możesz uzyskać różne rodzaje urlopu – nie tylko wypoczynkowy, ale też okolicznościowy, opiekuńczy, szkoleniowy czy rehabilitacyjny. Wystarczy, że pobierzesz nasz wzór, uzupełnisz dane i daty, a następnie gotowy wniosek złożysz u swojego przełożonego.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę o pracę, może skorzystać z prawa do uzyskania dni wolnych w związku z poszukiwaniem pracy. W naszym wzorze uwzględniliśmy podstawę prawną (art. 37 Kodeksu pracy), wystarczy więc, że uzupełnisz swoje dane i wyślesz dokument do pracodawcy.

Wzory dokumentów udostępnione na niniejszej stronie internetowej mają charakter wyłącznie przykładowy i ramowy, a ich treść może być dowolnie modyfikowana przez użytkownika. Udostępnienie przedmiotowych wzorów nie stanowi porady prawnej, podatkowej ani kompleksowego opracowania w zakresie doradztwa prawnego, a PragmaGO S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich wykorzystanie oraz skutki wynikające z ich zastosowania. Dokumenty te mogą nie mieć zastosowania do każdej sytuacji faktycznej i prawnej użytkownika, w związku z czym przed ich implementacją zaleca się przeprowadzenie indywidualnej konsultacji z profesjonalnym doradcą.

Wszelkie decyzje podjęte na podstawie udostępnionych dokumentów oraz ich wykorzystanie w konkretnych okolicznościach faktycznych lub prawnych odbywają się na wyłączną odpowiedzialność użytkownika. Ani Spółka, ani osoby działające w jej imieniu, w tym członkowie Zarządu Spółki, doradcy Spółki, ani jakiekolwiek inne osoby, nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie informacji zawartych w dokumentach.

Jak skorzystać z wzorów dokumentów?


Każdy z powyższych wzorów jest dostępny bezpłatnie i bez konieczności logowania. Wystarczy kliknąć w link poniżej dokumentu, który potrzebujesz, i pobrać plik w wybranym formacie.

Pobrany wzór jest gotowy do wykorzystania. Format .pdf daje Ci pewność, że dokument będzie wyglądał tak, jak na podglądzie i w druku nic się przesunie, ale jeśli chcesz go edytować zgodnie z potrzebami firmy – pobierz plik w formacie .docx. Uzupełnij potrzebne informacje, zmień elementy, które nie są zgodne ze stanem faktycznym (np. zasadami panującymi w Twojej firmie) i to wszystko – dokument możesz wykorzystać na własny użytek, a nawet udostępniać innym osobom bez przeszkód!