Certyfikat rezydencji podatkowej – czym jest i jak go uzyskać?

Certyfikat rezydencji podatkowej to z pozoru krótki i prosty dokument, którego uzyskanie nie powinno stanowić problemu. Praktyka pokazuje jednak, że nawet w tak krótkim, dwustronicowym piśmie mogą pojawić się istotne błędy, a w dobrym interesie każdego przedsiębiorcy leży ich uniknięcie. Kiedy potrzebny jest i jak uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej? Co powinien zawierać taki dokument? Jakie przepisy regulują korzystanie z certyfikatu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się:Ważne!


Ważne!


Ważne!

Certyfikat rezydencji podatkowej wydaje się dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ma on zastosowanie, jeśli podatnik prowadzi transakcje z podmiotami zarejestrowanymi poza granicami kraju.Niestety już pierwszy warunek wskazuje na to, że korzystanie z kopii certyfikatu w praktyce jest przywilejem dostępnym jedynie dla wąskiego grona podatników.


O tym warto wiedzieć:


 • czy data sprzedaży i data wystawienia faktury muszą być takie same?

  Data sprzedaży a data wystawienia faktury – co musisz wiedzieć?


  Wystawiając fakturę pamiętaj o tym, by uczynić to przed upływem wskazanego w ustawie terminu. Sprawdź, do kiedy musisz wystawić fakturę VAT!
  Więcej
 • faktura VAT marża - kiedy może być opłacalna?

  Faktura VAT marża – kiedy może być opłacalna?


  Faktura VAT marża to sposób, by zaoszczędzić przy sprzedaży towarów używanych, ale nie tylko. Sprawdź, jakie są warunki i w jakich okolicznościach możesz wystawić taką fakturę!
  Więcej
 • Paragon może pełnić rolę faktury uproszczonej - sprawdź, gdzie znajdziesz jej numer

  Gdzie jest numer faktury na paragonie?


  Paragon można w określonych warunkach traktować jak fakturę VAT. To właśnie nazywamy fakturą uproszczoną. Dowiedz się, gdzie jest numer faktury na paragonie!
  Więcej

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy