Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Księgowość
Dodane: 04 listopada 2022

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się faktury w formie paragonu, czyli tzw. faktury uproszczone. Stanowią one ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców – przede wszystkim na etapie dokonywania zakupu. Ty również otrzymałeś taki dokument? Dowiedz się, gdzie jest numer faktury na paragonie – czyli na fakturze uproszczonej!

W tym poradniku odpowiemy na pytania:

 

Faktura uproszczona – duże ułatwienie dla przedsiębiorców

Faktura uproszczona jest rodzajem dokumentu, który może zostać wystawiony, gdy kwota do zapłaty nie przekracza 450 zł brutto. Może to być również kwota 100 euro brutto, jeśli płacisz w tej walucie. A zatem, gdy dokonujesz zakupów na drobne wyposażenie biura czy inne potrzebne przedmioty, nie musisz każdorazowo prosić o fakturę. Wystarczy, że otrzymasz fakturę uproszczoną w formie paragonu.

Jakie dane muszą znaleźć się na fakturze uproszczonej?

Podstawowym powodem, dla którego przedsiębiorcy tak chętnie proszą o fakturę uproszczoną zamiast tradycyjnej faktury, jest brak konieczności podawania tak wielu danych. 

Gdy prosimy o tradycyjną fakturę podczas zakupów w sklepie czy na stacji benzynowej, obsługa wymaga podania danych firmy – przede wszystkim nazwy przedsiębiorstwa, jego adresu czy numeru NIP. Zajmuje to sporo czasu, a co gorsza – pojawia się ryzyko pomyłki na fakturze. To z kolei może wymagać późniejszego wystawienia faktury korygującej. Między innymi dlatego łatwiej i wygodniej jest poprosić o fakturę uproszczoną. Aby otrzymać fakturę uproszczoną, wystarczy podać numer NIP.

Faktura uproszczona zawiera tylko kilka danych: numer dokumentu, datę wystawienia, numer identyfikacyjny podatnika (na przykład numer NIP), numer pozwalający na identyfikację nabywcy towarów lub usług, datę transakcji i kwotę należności oraz nazwę towaru. Na fakturze uproszczonej może także znaleźć się informacja na temat udzielonych rabatów.

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Trudności mogą pojawić się na etapie księgowania takiej faktury. Jeśli przedsiębiorca zechce uwzględnić poniesiony wydatek jako koszt uzyskania przychodu, konieczne będzie zidentyfikowanie numeru faktury na paragonie – czyli na fakturze uproszczonej. Może zatem pojawić się pytanie: gdzie jest numer faktury na paragonie?

Każda faktura powinna posiadać numer, który pozwala na jej jednoznaczną identyfikację. Dotyczy to również faktur uproszczonych. Należy pamiętać, że faktura wystawiana jest jako paragon i zawiera jedynie NIP nabywcy. Początkowo wiele osób miało wątpliwości co do tego, gdzie znajduje się numer faktury na paragonie. Ministerstwo Finansów jednak szybko je rozwiało, publikując objaśnienie, zgodnie z którym numerem faktury uproszczonej jest zawsze numer paragonu fiskalnego. 

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów udzieliło również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać numeru paragonu (faktury). Okazuje się, że numer paragonu fiskalnego w każdym przypadku jest kolejnym elementem paragonu umieszczonym poniżej łącznej wartości sprzedaży brutto, ale przed numerem kasy i oznaczeniem kasjera. Oznacza to, że numer paragonu można znaleźć zawsze w tym samym miejscu.

Podsumowanie

Jak widać, wątpliwości dotyczące tego, gdzie jest numer faktury na paragonie, już zostały wyjaśnione. Jak wskazuje Ministerstwo, numer paragonu zawsze jest numerem faktury. Co więcej, numer ten zawsze znajduje się w tym samym miejscu. To bardzo przydatna informacja dla osób, które często otrzymują faktury uproszczone.

 

Czytaj także:
Faktura proforma a faktura VAT
Faktura od nievatowca dla vatowca – czy można odliczyć podatek VAT?
Zakup na raty a faktura na firmę i rozliczenie VAT

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

faktura imienna co to jest i jak ja wystawic

Faktura imienna – czym jest, kiedy można ją wystawić i jak to zrobić?

Faktura imienna przydaje się przedsiębiorcom, których klientami są osoby fizyczne. Sprawdź, jak wystawić fakturę imienną!

Czytaj więcej
Faktura VAT a pro forma - różnice

Faktura proforma a faktura VAT

Proforma w przeciwieństwie do faktury VAT nie stanowi podstawy do opodatkowania. Co jeszcze je różni?

Czytaj więcej
faktura wewnętrzna - co to jest?

Faktura wewnętrzna – czym jest i kiedy można ją wystawić?

Faktura wewnętrzna obowiązywała do 2013 roku. Zastąpił ją dokument wewnętrzny opodatkowania. Sprawdź, czym się różnią!

Czytaj więcej