Rodzaje pitów – ile mamy różnych formularzy PIT?

Prawo i podatki
Dodane: 04 listopada 2022

Uruchomienie usługi Twój e-PIT z pewnością ułatwiło podatnikom dokonywanie rocznych rozliczeń z fiskusem. Nadal nie można jednak powiedzieć, że konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) jest prosta i zupełnie zrozumiała dla wszystkich podatników. Świadczy o tym m.in. fakt, że wiele osób wciąż zleca biurom rachunkowym wypełnienie rocznej deklaracji podatkowej (zwanej potocznie pitem). Taka sytuacja dotyczy w dużym stopniu nie tylko przedsiębiorców, ale i Polaków nieprowadzących działalności gospodarczej. 

Zmiany wprowadzone niedawno w związku z Polskim Ładem wywołały dodatkowe zamieszanie i jeszcze bardziej zwiększyły obawy podatników. Z myślą o wszystkich osobach rozliczających się w Polsce, postanowiliśmy wyjaśnić, jakie są rodzaje pitów. Przy okazji przedstawiamy informacje o załącznikach do deklaracji podatkowych. 

W tym poradniku odpowiemy na pytania:

Deklaracja podatkowa to nie tylko roczne zeznanie

Na wstępie warto wyjaśnić, że deklaracją w rozumieniu ustawy ordynacja podatkowa nie jest tylko popularny PIT-36, PIT-37 czy inne zeznanie roczne. Wspomniany akt prawny wyjaśnia, że deklaracjami podatkowymi oprócz rocznych zeznań są również wszelkie wykazy, zestawienia sprawozdania oraz inne informacje, do których składania zobowiązują podatników przepisy.

 

Rodzaje pitów: ważny jest nie tylko PIT-36 i PIT-37

Przeglądając stronę internetową Ministerstwa Finansów nietrudno zauważyć, że liczba formularzy oznaczonych jako „PIT” jest spora. Liczne rodzaje pitów, które wykorzystuje fiskus, świadczą niestety o zawiłości polskiego systemu podatkowego. Systemu, który jednak nie wybacza błędów – za niepłacenie podatków grożą poważne konsekwencje, warto więc zawczasu sprawdzić, czy wszystkie deklaracje, które składamy, są prawidłowe. Zwróć szczególną uwagę na następujące rodzaje samodzielnych formularzy:

Warto wiedzieć, że istnieją także specjalne, dodatkowe rodzaje pitów. Mowa o formularzach PIT-36S, PIT-36LS i PIT-28S. Są one wariantem zwykłych zeznań podatkowych (PIT-28, PIT-36 i PIT-36L), które może złożyć osoba porządkująca rozliczenia po zmarłym przedsiębiorcy.

 

Oprócz deklaracji ważne będą również załączniki

Zaprezentowane powyżej rodzaje pitów to nie wszystkie formularze, o których powinna wiedzieć osoba prowadząca samodzielne rozliczenia podatkowe. Trzeba też pamiętać o załącznikach dotyczących deklaracji. Do przykładowej deklaracji PIT-36 można dołączyć następujące załączniki: PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/MIT, PIT/IP, PIT/PM, PIT/NZI, PIT/Z, PIT/WZ, PIT/SE, PIT-2K, SSE-R oraz certyfikat rezydencji. Kluczowe znaczenie ma także PIT/B, który muszą wypełnić osoby uzyskujące przychód z działalności gospodarczej.

 

Czytaj także:
Przychód a dochód – poznaj definicje i różnice
Kontrola podatkowa w firmie – na czym polega i jak wygląda?
Zmiana formy opodatkowania

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Podatek VAT - czy warto być jego płatnikiem?

Czy warto być VATowcem?

Zakładasz firmę i nie wiesz, czy warto być VATowcem? Sprawdź, w jakich sytuacjach odprowadzanie podatku VAT może być opłacalne dla Twojej firmy!

Czytaj więcej
faktura od nievatowca dla vatowca

Faktura od nievatowca dla vatowca – czy można odliczyć podatek VAT?

W jakiej sytuacji firma zwolniona z odprowadzania podatku VAT musi wystawić fakturę?

Czytaj więcej
faktoring a biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT a faktoring

Od 1 września 2019 roku działa już tzw. „biała lista VAT”. Dowiedz się, czy elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT pływa na rozliczenia faktoringowe.

Czytaj więcej