Przewóz kabotażowy – na czym polega?

Przewóz kabotażowy to pojęcie związane z transportem międzynarodowym – oznacza ono zarobkowy przewóz towarów dokonywany przez przewoźnika między dwoma punktami na terenie jednego kraju. Przewóz ten musi być wykonywany pojazdem, który jest zarejestrowany w innym kraju niż kraj realizacji zlecenia. Choć ta definicja z pozoru wydaje się nieskomplikowana, przewozy kabotażowe wywołują wiele kontrowersji, szczególnie w kontekście obowiązujących przepisów. W tym poradniku odpowiemy na najważniejsze pytania i wyjaśnimy najistotniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem
Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się:

Co to jest kabotaż?


Jaka jest definicja przewozów kabotażowych?


W 2022 roku zatarło się nieco pierwotne znaczenie kabotażu – termin ten jest obecnie stosowany głównie w kontekście transportu międzynarodowego i oznacza przewóz towarów na terenie jednego kraju pojazdem zarejestrowanym w innym kraju.

Definicja kabotażu pojawia się także w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r.:
Kabotaż – krajowy zarobkowy przewóz wykonywany tymczasowo w przyjmującym państwie członkowskim zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

Jakie warunki należy spełnić, by móc świadczyć usługi przewozu kabotażowego?

PRZYKŁAD

PRZYKŁAD

Prawo kabotażu – najważniejsze dokumenty


Jakich dokumentów potrzebuje przewoźnik, aby wykonywać przewozy kabotażowe?

Zezwolenie na kabotaż w Polsce

Przewóz kabotażowy a kombinowany


Przykładowe kary za wykroczenia dotyczące przewozów kabotażowych


O tym warto wiedzieć:


  • Założenia i przepisy pakietu mobilności

    Pakiet mobilności w transporcie – założenia, przepisy i zmiany w 2023


    Pakiet mobilności to zestaw przepisów i regulacji wprowadzonych przez UE, które mają na celu poprawę warunków pracy kierowców. Dowiedz się więcej o najnowszych zmianach w pakiecie!
    Więcej
  • wydłużony czas pracy kierowcy: warunki

    Wydłużony czas pracy kierowcy – w jakich warunkach jest dopuszczalny?


    W szczególnych okolicznościach czas pracy może zostać wydłużony o godzinę lub dwie. Sprawdź, w jakich sytuacjach można zastosować wydłużenie czasu pracy!
    Więcej
  • Jakie opłaty muszą wziąć pod uwagę kierowcy ciężarówek na drogach Unii Europejskiej?

    Opłaty drogowe dla ciężarówek w Europie


    Na jakie opłaty drogowe w Europie muszą się przygotować kierowcy ciężarówek? Czy istnieje jednorodna opłata dla całej Europy?
    Więcej

Poznaj naszą bazę biznesowej wiedzy