Faktura VAT marża – kiedy może być opłacalna?

Księgowość
Dodane: 16 listopada 2022

Faktura VAT marża to szczególny rodzaj dokumentu, który stosuje się w konkretnych okolicznościach. Najczęściej z fakturą VAT marża spotykamy się przy okazji zakupu używanych samochodów czy telefonów komórkowych, ale to nie koniec możliwości. Czy zastosowanie tego rodzaju dokumentu może być opłacalne? Dowiedz się, czym dokładnie jest faktura VAT marża, w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie i kiedy warto zdecydować się na tę formę rozliczenia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża to dokument wystawiany w momencie dokonania zakupu lub sprzedaży, w której podatek od towarów i usług naliczany jest na podstawie marży.

Ważne!


Marża jest różnicą pomiędzy kwotą, za jaką sprzedany został dany towar, a kwotą, za jaką został wcześniej zakupiony przez sprzedawcę. Jeśli więc sprzedawca kupił samochód za 5 000 zł, a następnie sprzedaje go za 6 500 zł, to jego marża wynosi 1 500 zł.

Faktura VAT marża – najważniejsze punkty

Faktura VAT marża nie różni się drastycznie od tradycyjnej faktury VAT – przynajmniej w kwestii wyglądu. Różnica tkwi w sposobie rozliczania. Na fakturze VAT marża nie ma określonej kwoty podatku VAT, a mimo to sprzedawca musi samodzielnie obliczyć kwotę podatku i odprowadzić ją do właściwego Urzędu Skarbowego.

Korzyść dla sprzedającego polega na tym, że w przypadku faktury VAT marża to właśnie marża stanowi podstawę opodatkowania. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie.

Przykład:


Pani Julia prowadzi komis. Ostatnio kupiła samochód za 25 000 zł, a następnie doprowadziła go do stanu umożliwiającego sprzedaż. Klient kupił samochód za kwotę 32 000 zł. Gdyby pani Julia zastosowała zwyczajny dokument sprzedaży, musiałaby odprowadzić podatek VAT 23%, czyli ponad 7 000 zł. Po zastosowaniu faktury VAT marża bierze pod uwagę jedynie marżę jako podstawę opodatkowania. W tym przypadku podatek VAT wyniesie jedynie 1 610 zł. Nie należy jednak zapominać o tym, że sprzedawca nie ma możliwości odliczenia VAT z faktury zakupu.

 

Kto może wystawić taką fakturę?

Jeżeli zastosowanie faktury VAT marża jest tak korzystne dla sprzedawców, dlaczego nie każdy przedsiębiorca korzysta z tej możliwości przy każdej okazji? Kłopot polega na tym, że faktura VAT marża nie może zostać wystawiona przez każdego przedsiębiorcę, a jedynie przez kilka grup podatników. Należą do nich osoby, które:

Choć powinno to być oczywiste, warto pamiętać, że jedynie czynni płatnicy VAT mogą wystawiać faktury VAT marża.

Omawiany rodzaj faktury stosowany jest najczęściej przez osoby, które dokonują sprzedaży towarów używanych. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług przez towary używane rozumie się “ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, metale szlachetne i kamienie szlachetne”.

 

Co powinna zawierać faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest specyficznym rodzajem dokumentu, jednak w swojej strukturze niewiele różni się od klasycznej faktury VAT. Mimo to przypomnijmy, jakie elementy powinny się znaleźć na fakturze VAT marża:

Bardzo ważne jest, aby faktura taka była oznaczona odpowiednio do rodzaju transakcji, którą poświadcza:

 

VAT marża – najważniejsze wady i zalety

Używanie rozliczenia na podstawie faktury VAT marża jest stosowane najczęściej przez sprzedawców samochodów używanych oraz używanego sprzętu, na przykład telefonów. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obniżenia kwoty podatku VAT, która będzie musiała zostać wpłacona do Urzędu Skarbowego. W wielu przypadkach jest to naprawdę duża oszczędność, więc sprzedawcy chętnie korzystają z przywileju, jakim jest możliwość wystawienia faktury VAT marża. Inną zaletą jest bardzo prosty i przejrzysty wygląd faktury.

Jak każde rozwiązanie, także faktura VAT marża posiada wady. Najważniejszą z nich jest to, że zastosowanie tego dokumentu nie pozwala na odliczenie podatku VAT u kupującego. Niestety, faktury takiej nie można również zaksięgować do rejestru zakupu VAT. W niektórych przypadkach nabywca może natrafić na odmowę naprawy lub zwrotu towaru zakupionego na podstawie faktury VAT marża z uwagi na fakt, iż był to towar używany.

Podsumowanie

Korzystanie z faktury VAT marża początkowo może wydawać się skomplikowane z uwagi na konieczność samodzielnego wyliczenia marży i podatku VAT. W praktyce jednak sprzedawcy bardzo szybko przekonują się do takiego rozwiązania. Powody są dwa. Po pierwsze: stosowanie faktur VAT marża pozwala sporo zaoszczędzić. Po drugie: stosowanie tych faktur jest z reguły bardzo proste.

Jeżeli więc tylko Twoja firma ma możliwość wystawiania faktur VAT marża, nie ma zbyt wielu powodów do unikania tego rodzaju rozliczenia. To po prostu kolejny sposób na to, by zarobić nieco więcej.

Czytaj także:

Rodzaje faktur w obrocie gospodarczym
Czy warto być VATowcem?
Faktura od nievatowca dla vatowca – czy można odliczyć podatek VAT?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Paragon może pełnić rolę faktury uproszczonej - sprawdź, gdzie znajdziesz jej numer

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Paragon można w określonych warunkach traktować jak fakturę VAT. To właśnie nazywamy fakturą uproszczoną. Dowiedz się, gdzie jest numer faktury na paragonie!

Czytaj więcej
faktura imienna co to jest i jak ja wystawic

Faktura imienna – czym jest, kiedy można ją wystawić i jak to zrobić?

Faktura imienna przydaje się przedsiębiorcom, których klientami są osoby fizyczne. Sprawdź, jak wystawić fakturę imienną!

Czytaj więcej
Faktura VAT a pro forma - różnice

Faktura proforma a faktura VAT

Proforma w przeciwieństwie do faktury VAT nie stanowi podstawy do opodatkowania. Co jeszcze je różni?

Czytaj więcej