UPO – czym jest urzędowe poświadczenie odbioru i jak je pobrać?

Prawo i podatki
Dodane: 20 kwietnia 2022

Polacy coraz częściej składają deklaracje podatkowe za pośrednictwem Internetu. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że każdorazowe wysłanie deklaracji powinno zakończyć się wygenerowaniem numeru UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru. Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 

Urzędowe poświadczenie odbioru – co to takiego?

UPO, zwane także urzędowym potwierdzeniem odbioru, to generowany automatycznie numer, który potwierdza prawidłowe złożenie deklaracji podatkowej. Otrzymasz go tylko, jeżeli spełnisz następujące warunki:

Szczególnie ważne w składaniu deklaracji PIT przez Internet są dwa aspekty: złożenie dokumentu oraz otrzymanie UPO. Jak to wygląda po kolei?

 

Składanie deklaracji podatkowej elektronicznie – krok po kroku

 1. Najpierw wypełniasz deklarację podatkową poprzez formularz elektroniczny.
 2. Następnie wysyłasz deklarację – w tym momencie dokument jest jedynie wysłany, nie złożony.
 3. Automatycznie po wysłaniu deklaracji przez Internet otrzymasz numer referencyjny – będzie to ciąg złożony z 32 znaków, który pozwoli Ci sprawdzać na bieżąco status Twojej deklaracji. Wspomniany numer referencyjny to jeszcze nie UPO!
 4. W tym momencie możliwe są różne scenariusze – status Twojej deklaracji może widnieć jako na przykład:
  • 301 – oznacza to, że dokument wciąż jest przetwarzany
  • 400 – w dokumencie wykryto błędy uniemożliwiające jego złożenie. Taka deklaracja nie trafi do właściwego urzędu skarbowego. Konieczne jest naniesienie poprawek i ponowne wysłanie deklaracji.
  • 200 – deklaracja została zweryfikowana pozytywnie, a następnie przekazana do właściwego urzędu skarbowego – dopiero uzyskanie statusu 200 sprawia, że dokument uznaje się za złożony.
 5. Gdy Twoja deklaracja zostanie prawidłowo złożona, będziesz mógł pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

 

WAŻNE!


UPO stanowi jedyne potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej w przypadku składania jej drogą elektroniczną. To właśnie otrzymanie urzędowego potwierdzenia odbioru oznacza, że dokument został wypełniony prawidłowo i we właściwym kształcie (to znaczy w postaci umożliwiającej rozpatrzenie deklaracji przez pracowników urzędu) trafił do odpowiedniej jednostki urzędu skarbowego.

 

Lista statusów e-deklaracji

Wspomniane powyżej statusy, które mogą się pojawić po wysłaniu e-deklaracji podatkowej są jedynie przykładami. Warto zapoznać się z pełną listą kodów, by w razie ich wystąpienia nie musieć szukać rozwiązania gdzie indziej, tylko od razu zacząć działać.

Wszystkie kody błędów rozpoczynające się od cyfry 3 oznaczają trwający proces weryfikacji, status zaczynający się cyfrą 4 wskazuje na błąd, z kolei status 200 informuje o prawidłowym przetworzeniu deklaracji i możliwości pobrania UPO.

 

Jak pobrać UPO online?

UPO możesz pobrać w serwisie podatki.gov.pl, w którym także składasz deklarację podatkową. Jeżeli Twoja deklaracja otrzymała status 200, UPO będzie dostępne do pobrania.

Co zrobić jednak, gdy nie posiadasz UPO, a chcesz upewnić się, czy Twoja deklaracja została złożona prawidłowo i dotarła do odpowiedniego organu podatkowego? Skorzystaj z numeru referencyjnego, który przyznano Twojej deklaracji natychmiast po jej wysłaniu – wystarczy kliknąć w ten link i wpisać numer referencyjny do wyszukiwarki.

Jeśli nie masz dostępu także do numeru referencyjnego, pozostaje skontaktować się z serwisem e-deklaracje lub nawiązać bezpośredni kontakt z urzędem skarbowym.

 

Co dalej z UPO?

Otrzymanie urzędowego poświadczenia odbioru to nie koniec historii. Numer UPO podatnik powinien przechowywać przez okres co najmniej 5 lat od końca okresu, którego dotyczy złożona deklaracja podatkowa.

 
 
Czytaj także:
Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego?
Mikrorachunek podatkowy – wszystko co warto o nim wiedzieć
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Zmiany podatkowe w 2023 roku

Zmiany podatkowe w 2023 roku – które zmiany weszły w życie, a które zostały odroczone?

Kolejny rok przynosi podwyżki podatków, zmiany w VAT, ale i nowe ulgi. Sprawdź, co zmieniło się już w styczniu, a na co jeszcze poczekamy!

Czytaj więcej
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie ryczałtem – kiedy się opłaca?

Ryczałt ewidencjonowany to forma podatku dochodowego, w ramach której przedsiębiorca odprowadza podatek jedynie od osiągniętych przychodów. Komu się opłaca?

Czytaj więcej
limit transakcji gotówkowych będzie dotyczyć nie tylko przedsiębiorców, ale i konsumentów

Nowy limit transakcji gotówkowych – co się zmieni i od kiedy?

Obecnie limit transakcji gotówkowych dotyczy jedynie transakcji B2B. Już wkrótce jednak kwota limitu znacząco się zmniejszy, a limit zacznie obowiązywać także w transakcjach z konsumentami. Sprawdź listę zmian!

Czytaj więcej