na termin płatności.
Prawo podatkowe w świadomości Polaków jawi się często jako niepotrzebnie skomplikowane, pełne niuansów i sytuacji niejednoznacznych. Istnieją jednak obszary podatkowe w Polsce, które nie tylko są dokładnie opisane, ale też dość łatwe w codziennym stosowaniu. Do takich należy podatek od środków transportowych. Uporządkuj swoją wiedzę – sprawdź, kto powinien go uiszczać, co jest przedmiotem opodatkowania, a także kiedy powstaje oraz kiedy wygasa omawiany obowiązek podatkowy.
Podatek od środków transportowych muszą opłacać:
Podatek od środków transportowych dotyczy pojazdów i innych środków transportowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Przedmiotem opodatkowania może być więc:
Ministerstwo Finansów raz do roku ustala maksymalną wysokość wszystkich podatków i opłat lokalnych, o których mowa we wspomnianej wcześniej ustawie.
Ważne!
Faktyczną kwotę podatku do zapłaty określa każda gmina z osobna – w tym celu rada gminy przyjmuje uchwałę w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
W 2021 roku górna granica podatku od środków transportowych, jaki trzeba będzie zapłacić, wyniesie:
Ważne!
Rada gminy przyjmującej uchwałę ustalającą faktyczną wysokość opodatkowania środków transportowych posiada wszelkie narzędzia, by wprowadzić różną wysokość stawek dla rodzajów pojazdów i środków transportowych. Decydenci mogą wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj i dopuszczalną masę całkowitą środka, ale także jego rok produkcji, pojemność silnika czy prognozowane spalanie.
Sprawdź także!
Jak każdy podatek, także ten od środków transportowych należy płacić w wyznaczonym terminie. Wiążą się z nim także odpowiednie czynności i dokumenty, których dopilnowanie leży po stronie podatnika.
Dokumentem, który podatnik musi złożyć do właściwego organu podatkowego, jest deklaracja na podatek od środków transportowych. Aby złożyć ją prawidłowo, należy wypełnić formularz DT-1 wraz z załącznikiem DT-1A do dnia 15 lutego danego roku podatkowego.
Ważne!
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał później niż 15 lutego, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od momentu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego (np. zakup samochodu ciężarowego przez firmę).
14 dni to także czas, który przewidziano na składanie ewentualnych korekt do deklaracji, jeżeli zaistnieją okoliczności mające wpływ na status obowiązku podatkowego, a także gdy zmieni się miejsce zamieszkania podatnika lub siedziba jego firmy.
Ważne!
Zarówno deklaracje, jak i korekty można składać drogą internetową przez portal epuap.gov.pl.
Zasadniczo podatek od środków transportowych opłaca się w dwóch ratach – proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał przed 1 lutego danego roku, pierwsza rata powinna zostać spłacona w terminie do 15 lutego, a druga do 15 września w danym roku podatkowym.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał między 1 lutego a 31 sierpnia, pierwszą ratę należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Termin płatności drugiej raty pozostaje bez zmian.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał 1 września lub później, konieczna jest jednorazowa płatność w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje także sytuacje, w których osobę fizyczną lub przedsiębiorstwo zwalnia się z podatku od środków transportowych. Dzieje się tak w kilku przypadkach:
Ważne!
Gminy mają możliwość wprowadzenia zwolnienia przedmiotowego z podatku od środków transportowych, zwolnienie nie może jednak dotyczyć pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej niż 12 ton (art. 8, pkt 2, 4, 6 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Czytaj także:
JPK_V7 – nowy Jednolity Plik Kontrolny
Klasyfikacja PKD – co to jest?
Ulga abolicyjna – zmiany od 2021 roku
Faktura VAT to najpopularniejszy rodzaj faktury w obiegu gospodarczym. Jakie inne faktury wystawić lub otrzymać?
Dowiedz się, kto może liczyć na preferencyjny ZUS. Ile wynosi składka, kto może się o nią ubiegać i na jak długo przysługuje?
Czy ubezpieczenie należności faktoringowych jest zawsze możliwe? Jaki rodzaj faktoringu wybrać, by zabezpieczyć się przed niewypłacalnością kontrahentów?