Biała lista podatników VAT a faktoring

Dodane: 10 września 2019

Od 1 września działa już tzw. „biała lista VAT”. Jest to elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT uruchomiony przez Ministerstwo Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zbiera ona w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące podatnika (nazwę firmy, numer NIP, REGON, adres siedziby).
 

Spis treści:

 
Biała lista VAT a faktoring
 

Czy “biała lista” podatników VAT wpływa na rozliczenia faktoringowe?

 

W sytuacji, w której podmiot trzeci – jak w przypadku faktoringu, cesji wierzytelności – dokonuje zapłaty na rachunek usługodawcy:

 

Rozwiązania

 

Mint Software spółka z Grupy Pragma stworzyła listę możliwych do wdrożenia automatyzacji zabezpieczających podatnika VAT przed przykrymi konsekwencjami:

 

Nowe obowiązki po pojawieniu się „białej listy” VAT

 

Wraz z opublikowaniem białej listy VAT wszyscy podatnicy, są zobowiązani do sprawdzania każdorazowo przy wykonywanym przelewie:

Każdy podatnik musi dokonać weryfikacji zawsze w dzień przelewu, ponieważ to właśnie data zlecenia, a nie obciążenia nabywcy czy uznania rachunku sprzedawcy, będzie decydująca przy obciążaniu przedsiębiorcy konsekwencjami.

 

Sankcje za dokonanie przelewu na konto spoza „białej listy” podatników

 

Jeżeli płatność powyżej 15 tys. złotych trafi na konto spoza białej listy VAT:

Zorientowawszy się, że zleciliśmy przelew na błędny numer rachunku, podatnik ma 3 dni na powiadomienie o tym naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla kontrahenta. Sankcje będą stosowane od 1 stycznia 2020 roku.

 
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu spółki z naszej Grupy pozostaw swój numer lub email.
 
 
Czytaj także:
Forfaiting – co to jest i czym się różni od faktoringu?
Limit faktoringowy – na co zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową

Potrzebujesz Rady?

Zobacz naszą ofertę

Zobacz pozostałe porady

Co to jest BIK przedsiębiorcy

BIK przedsiębiorcy – co to jest i jak go sprawdzić?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to przedsiębiorstwo, które zbiera informacje na temat zdolności kredytowych osób indywidualnych oraz firm. Dowiedz się więcej o BIK Przedsiębiorcy.

Czytaj więcej
Faktoring importowy i eksportowy - definicje i kroki

Faktoring międzynarodowy – eksportowy i importowy

Eksport polskich towarów z roku na rok rośnie. Dowiedz się więcej o faktoringu międzynarodowym i zapewnij swojej firmie bezpieczeństwo transakcji z zagranicznymi partnerami.

Czytaj więcej
Jak uniknąć zatorów płatniczych?

Zatory płatnicze – czym są i jak ich uniknąć?

Zatory płatnicze to nagromadzone zadłużenia, które wpływają przede wszystkim na płynność finansową firmy. Poznaj przyczyny ich powstawania oraz dowiedz się, w jaki sposób można ich uniknąć.

Czytaj więcej